YUSUF ZENGİN

Atatürk Havalimanı’ndaki Kitchenette Restoranı’nda, yaz sezonu menüsü yenilendi.

Havalimanlarında yiyecek-içecek hizmeti sunan BTA Catering Services’in bünyesinde faaliyet gösteren Kitchenette Restoranı, yaz sezonuna hızla bir giriş yaptı. İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki pasaport kontrol noktası sonrası çatı katında yer alan Kitchenette Restoranı’nın yaz menüsü, misafirlerden de tam not aldı.

MENÜDE YOK YOK!

Çorba, salata, başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere geniş bir yiyecek-içecek çeşidi sunulan Kıtchenette menüsü, yaz sezonu değişikliğiyle daha da renklendi. Kitchenette’in tecrübeli mutfak şefleri tarafından hazırlanan yeni menüde ise 90’a yakın ürün bulunuyor.

Her damak zevkine hitap eden ürün yelpazesinde; diyet yapanlardan detoks ürünü tercih edenlere, et ve balık sevenlerden, deniz mahsulleri ürünü isteyenlere kadar en gözde yeni ürünler menüye girdi.

BTA yetkilileri, restoranın en iddialı ürününün Dana Şaşlık ve Izgara Bonfile olduğuna dikkat çekerek, tatlı menüsünün gözdesinin ise Bitter Çikolatalı ve Portakallı Mousse ile Bademli Vişneli Tart olduğunu dile getirdi. Yetkililer ayrıca Chai Tea Latte, White Silver Needle ve Jasmine Dragon Pearl gibi özel bitki çaylarına da büyük ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.