YUSUF ZENGİN

Yeni Havalimanıyla Atatürk Havalimanı arasında ne fark var?

İstanbul’da yapımı hızla devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı ile ilgili soru işaretleri açılışa az bir süre kala git gide artıyor. Can sıkan ve cevapsız bırakılan sorular ise Atatürk Havalimanı’nın apar topar kapatılmasının ne kadar yanlış bir karar olacağını gözler önüne seriyor. Bu konuda her kesimden itirazlar gelse de bu haklı uyarıların dikkate alınmadığını üzülerek görüyoruz.

Atatürk Havalimanı ile 29 Ekim’de ilk fazı devreye girecek 3. Havalimanı’nı karşılaştırdığımızda kapasite açısından arada çok büyük farklar olmadığını herkes görüyor aslında. Hatta özellikle ulaşım ve yolcu mağduriyetleri göz önüne alındığında “Ne gerek vardı bu havalimanına?” demekten de kendinizi alamıyorsunuz…

İşte iki havalimanı arasındaki bazı kıyaslamalar:

İstanbul Atatürk Havalimanı’na baktığımızda 70 milyon yolcuya hizmet veriyor. Bir süre önce hizmete giren C Terminali ve körüklerle birlikte kapasite aslında 90 milyona ulaşıyor. 3. Havalimanı ise ilk etapta 70-90 milyon yolcuya hizmet sunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 8 bin araçlık kapalı, 4 bin de açık otopark alanı yer alırken, 3. Havalimanı’nda ise ilk etapta yaklaşık 10 bin araçlık otopark bulunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 3 pist bulunuyor. 3. Havalimanı’nda 3 pist faaliyete geçecek ancak Faz1’de yani ilk etapta 2 pist yer alacak.

Özellikle 3. Havalimanı'ndaki 2. pistte oluşan çökmeler ise hem işçileri hem yöneticileri bezdirdi. Bu tehlikeli gelişme de oldukça tedirgin ediyor.

Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. 3. Havalimanı’nda büyük uçak bakım üssü ise yer almayacak. Bakım üssünün 2021’de açılması planlanıyor. Bu yüzden 3. Havalimanı’ndaki bu eksiklik ciddi sıkıntı oluşturacak gibi gözüküyor.

İşte en büyük sorun ise hiç kuşkusuz ulaşım. Atatürk Havalimanı’nda ulaşım her yerden çok kolay. 3. Havalimanı’nda ise ulaşım adeta kabusumuz olacak. Metro en erken 2019’da gelecek. Taksiler, şehir merkezinden yolcu taşımayı ise istemiyor. Çünkü, havalimanının taksisi dışındakiler yolcu alamadan boş dönecekler.

3. Havalimanı’nda toplu taşıma söz konusu değil. Sadece kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Otobanda sistemler ise adım başı ücret çekiyor.

3. Havalimanı’nda uçaklara ikram hizmeti sunan şirketlerin yeri bulunmuyor. Bu yüzden bir süre daha ikram hizmeti Atatürk Havalimanı’nda yeri olan Turkish Do&Co’dan karşılanacak. İkramlar araçlarla 3. Havalimanı’na taşınacak. Bu da maliyetleri oldukça yükseltecek.

Demek ki dev projenin ilk etabı bittiğinde Atatürk Havalimanı’nın karşılayamadığı yoğunluğu, bir kaç etap bitene kadar 3. Havalimanı da karşılayamayacak.

 Ne diyelim... Hakkımızda hayırlısı olsun....