YUSUF ZENGİN

Dünya havacılığının yeni merkezi 2028'de olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk 90 bin yolcu hizmet etabının 29 Ekim 2018'de açılması için çalışmalar devam ederken bilet fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Uçak biletlerinin fiyatını belirleyen rekabettir. Bir de sizin belirleyebileceğiniz bir rakam vardır. Petrol fiyatları ve dolar kurunda yükseliş fiyatları etkiledi. Yeni Havalimanı rekabeti arttıracak bu da bilet fiyatlara yansıyacak. Fiyatların bir nebze de olsa düşürecektir" dedi.

Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalima'nın kapasitesini doldurduğu için sıkıştığını ifade eden Ekşi,yaptığı açıklamada, "Dünya'da bir çok noktaya uçmak istiyoruz. 5 senedir bu sıkıntıyla karşılaştığımız için THY büyüyebileceğinden daha az büyüyor." dedi.

İstanbul Yeni Havalimanı'na transfer programı da kesinleşti. Buna göre 25 Ekim 2018 öncesinde İstanbul Yeni Havalimanına (LTFM), deneme uçuşları hariç, herhangi bir uçuş düzenlenmeyecek. 31 Ekim 2018 saat 00:00'dan itibaren Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. Şu an yüzde 88,5 ilerleme sağlanan İstanbul Yeni Havalimanı'nın (LTFM) resmi açılış töreni 29 Ekim 2018 tarihinde yapılacak.

29 Ekim 2018 - 29 Ekim 2019 Yeni havalimanı ve Atatürk havalimanı'nın toplam yolcu sayısı yılda 180 bin yapıyor ve iki havalimanı uçak iniş pist sayısı 5 oluyor.

Atatürk Havalimanı ile 29 Ekim 2018’de ilk fazı devreye girecek 3. Havalimanı’nı karşılaştırdığımızda kapasite açısından arada çok büyük farklar olmadığını herkes görüyor aslında. Hatta özellikle ulaşım ve yolcu mağduriyetleri göz önüne alındığında “Ne gerek vardı bu havalimanına?” demekten de kendinizi alamıyorsunuz.

İşte iki havalimanı arasındaki bazı kıyaslamalar:

3. Havalimanı, Faz 1a’da bugün itibarıyla yüzde 89 gerçekleşme sağlandı. Faz1a 2018’de, Faz1b 2020’de, Faz 2 ve Faz 3 2022’de, Faz 4 ise 2028 yılında tamamlanacak. Yani 200 milyon yolcuya 2022’de ulaşılacak.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na baktığımızda 70 milyon yolcuya hizmet veriyor. Bir süre önce hizmete giren C Terminali ve körüklerle birlikte kapasite aslında 90 milyona ulaşıyor. 3. Havalimanı ise ilk etapta 70-90 milyon yolcuya hizmet sunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 8 bin araçlık kapalı, 4 bin de açık otopark alanı yer alırken, 3. Havalimanı’nda ise ilk etapta yaklaşık 10 bin araçlık otopark bulunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 3 pist bulunuyor. 3. Havalimanı’nda 3 pist faaliyete geçecek ancak Faz1’de yani ilk etapta 2 pist yer alacak.

Özellikle 3. Havalimanı'ndaki 2. pistte oluşan çökmeler ise hem işçileri hem yöneticileri bezdirdi. Bu tehlikeli gelişme de oldukça tedirgin ediyor.

Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. 3. Havalimanı’nda büyük uçak bakım üssü ise yer almayacak. Bakım üssünün 2021’de açılması planlanıyor. Bu yüzden 3. Havalimanı’ndaki bu eksiklik ciddi sıkıntı oluşturacak gibi gözüküyor.

İşte en büyük sorun ise hiç kuşkusuz ulaşım. Atatürk Havalimanı’nda ulaşım her yerden çok kolay. 3. Havalimanı’nda ise ulaşım adeta kabusumuz olacak. Metro en erken 2019’da gelecek. Taksiler, şehir merkezinden yolcu taşımayı ise istemiyor. Çünkü, havalimanının taksisi dışındakiler yolcu alamadan boş dönecekler.

3. Havalimanı’nda toplu taşıma söz konusu değil. Sadece kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Otobanda sistemler ise adım başı ücret çekiyor.

3. Havalimanı’nda uçaklara ikram hizmeti sunan şirketlerin yeri bulunmuyor. Bu yüzden bir süre daha ikram hizmeti Atatürk Havalimanı’nda yeri olan Turkish Do&Co’dan karşılanacak. İkramlar araçlarla 3. Havalimanı’na taşınacak. Bu da maliyetleri oldukça yükseltecek.

Demek ki dev projenin ilk etabı bittiğinde Atatürk Havalimanı’nın karşılayamadığı yoğunluğu, bir kaç etap bitene kadar 3. Havalimanı da karşılayamayacak.