İstanbul, 29 Ekim’de ilk etabı 90 milyon yolcu kapasiteli 3. Havalimanı’na kavuşacak. Açılış için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken en kapsamlı çalışma ise Atatürk Havalimanı’nın taşınması için yapılıyor.

1 GÜNDE TAŞINILACAK!

Dünyanın en büyük taşınma operasyonu, Atatürk Havalimanı ile yeni havalimanı arasında olacak. Yeni Havalimanı’na, 25 Ekim öncesinde deneme uçuşları hariç herhangi bir uçuş gerçekleştirilmeyecek. 25-30 Ekim arasında ise Atatürk Havalimanı’ndan malzeme taşınması amacıyla yeni havalimanına sınırlı sayıda uçuş düzenlenebilecek. Taşınma süreci 30 Ekim gece 03.00’da başlayacak, 31 Ekim gece yarısında bitecek. Malzemelerin taşınması için ağırlıklı olarak karayolu kullanılacak. 45 saatlik süreçte iki havalimanında da sınırlı uçuş olacak.

YOLCU UÇUŞLARINA KAPANACAK
Atatürk Havalimanı, 31 Ekim gece yarısından itibaren tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. Bu tarihten itibaren Atatürk Havalimanı kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar için kullanılacak.