YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan özel bir televizyonda katıldığı programda projelerini anlattı. 3. Havalimanı için başlatılan isim tartışmalarına açıklık getirdi. Muhalefet adaylarının vaatlerini de eleştiren Cumhurbaşkanı 'bunların dikili ağacı yok' dedi. Öte yandan Erdoğan programda terörle mücadelede gelinen noktayı anlattı. Sınır ötesi operasyon olur mu? sorusuna "ihtiyaç olursa kimseyi dinlemez yaparız" cevabını verdi. Erdoğan FETÖ ile mücadelenin sürdüğünün de altını çizdi. Bedelli askerlik konusunda ise seçim sonrasına işaret etti. İşte Erdoğan'ın o açıklamaları...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star TV ve NTV ortak yayınında "Seçim Özel" programında Nazlı Çelik'in sorularını yanıtladı. Erdoğan, 29 Ekim 2018'de hizmete açılması planlana 3. Havalimanı'nın isim tartışmalarına son noktayı koydu.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI'NIN İSMİ NE OLACAK?

"Üçüncü havalimanı için aklınızda isim var mı?" şeklindeki soruya Erdoğan, "Sen bir isim verir misin?" sorusuyla karşılık verdi. Gazeteci Nazlı Çelik'in, "Belki bir anket düzenleyebilirsiniz" şeklindeki ifadesi üzerine Erdoğan, "Olabilir. Onun için sabırlı olmakta fayda var. Mesafe alalım. Teklifler geliyor." dedi.

Çelik'in, "Atatürk Havalimanı ismi tutulabilir" şeklindeki ifadesi üzerine Erdoğan, "Atatürk Havalimanı, İstanbul'da vardı. Birçok yerde de zaten var. Şimdi olmayanı buraya vermek herhalde çok daha isabetli olur ve yeni yeni bazı isimlerle temayüz etmekte de fayda var. Bu noktada sabırlı olmakta yine ben fayda var diye düşünüyorum. Çünkü biz her işimizi istişare ile yaparız ve istişare bizim en önemli metodumuzdur. Millete danışılabilir veya bizim üst düzey bir istişare kurulu oluştururuz orada bu işin istişaresini yaparız. İlla her şeyde kamuoyuna, millete gitmek, her konuda doğru olmayabilir. Çünkü bu parti rastgele bir siyasi parti değil. Üst düzey istişari kurulları var. Bu kurullarda bunu olgunlaştırıp adımı da atabiliriz." diye konuştu.