YUSUF ZENGİN

Açılışına 116 gün kalan Türkiye’nin gururu, mega proje 3. havalimanı 10 yıl sonra 2028’de bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak, ancak 29 Ekim’de ilk etabı ile açıldığında Atatürk Havalimanından daha küçük olacak. 
İstanbul Atatürk Havalimanı’na baktığımızda 70 milyon yolcuya hizmet veriyor. Bir süre önce hizmete giren C Terminali ve körüklerle birlikte kapasite aslında 90 milyona ulaşıyor.  Bu da bayram ve sömestr tatillerinde yaşanılan yoğunluğu rahatlıkla atlatmasını sağlıyor. 
Atatürk havalimanının kapasitesi düşük olduğu için yapılan 3. Havalimanı ise ilk etapta 70-90 milyon yolcuya hizmet sunacak.
Atatürk Havalimanı’nda 8 bin araçlık kapalı, 4 bin de açık otopark alanı yer alırken, 3. Havalimanı’nda ise ilk etapta yaklaşık 10 bin araçlık otopark bulunacak.
Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. 29 Ekim 2018 'de açılacak 3. Havalimanı’nda büyük uçak bakım üssü ise yer almayacak. Bakım üssünün 2021’de açılması planlanıyor. Bu yüzden 3. Havalimanı’ndaki bu eksiklik ciddi sıkıntı oluşturacak gibi gözüküyor.

3. Havalimanı’nda uçaklara ikram hizmeti sunan şirketlerin yeri bulunmuyor. Bu yüzden bir süre daha ikram hizmeti Atatürk Havalimanı’nda yeri olan Turkish Do&Co’dan karşılanacak. İkramlar araçlarla 50 km uzaktaki 3. Havalimanı’na taşınacak. Bu da maliyetleri oldukça yükseltecek.
Atatürk Havalimanı’nda 3 pist bulunuyor. 3. Havalimanı’nda Faz1’de yani ilk etapta 2 pist yer alacak. Özellikle 3. Havalimanı'ndaki 2. pistte oluşan çökmeler ise hem işçileri hem yöneticileri bezdirdi. Bu tehlikeli gelişme de oldukça tedirgin ediyor.
En büyük sorun ise hiç kuşkusuz ulaşım. Atatürk Havalimanı’nda ulaşım her yerden çok kolay. Şehir dışında yer alan 3. Havalimanı’nda ise ulaşım adeta kabusumuz olacak. Metro en erken 2019’da gelecek. Taksiler, şehir merkezinden yolcu taşımayı ise istemiyor. Çünkü, havalimanı taksi durağı ile yapılan anlaşmaya göre havalimanına yolcu getiren taksiler yolcu almadan boş dönecekler. 3. Havalimanı’nda toplu taşıma söz konusu değil. Sadece kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Otobanda sistemler ise adım başı ücret çekiyor.

Demek ki dev projenin ilk etabı bittiğinde Atatürk Havalimanı’nın karşılayamadığı bayram ve sömestr tatillerinde yaşanılan yoğunluğu, bir kaç etap bitene kadar 3. Havalimanı da karşılayamayacak.
Yeni havalimanı tam anlamı ile bitmeden ulaşım sorunları çözülmeden açılıp, onbinlece kişinin çalıştığı , yüzbinlerce yolcunun uçtuğu Atatürk Havalimanının 29 Ekim 2018'de uçuşa  kapatılıp milli park haline getirilmesi hem çalışanlar hem yolcular için büyük zorluklarla karşılaşılmasına neden olacaktır.
Yeni havalimanı 10 yıl sonra  2028 yılında tam kapasite ile çalıştığında tüm ulaşım sorunları çözüldüğünde Atatürk Havalimanı kapatılmalıdır.