YUSUF ZENGİN

Açılışına 113 gün kalan Türkiye’nin gururu, mega proje 3. havalimanı 10 yıl sonra 2028’de bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak, ancak 29 Ekim 2018’de Faz 1a ilk etabı ile açıldığında Atatürk Havalimanından daha küçük olacak.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na baktığımızda 70 milyon yolcuya hizmet veriyor. Bir süre önce hizmete giren C Terminali ve körüklerle birlikte kapasite aslında 90 milyona ulaşıyor. Bu da bayram ve sömestr tatillerinde yaşanılan yoğunluğu rahatlıkla atlatmasını sağlıyor.
Atatürk havalimanının kapasitesi düşük olduğu için yapılan 3. Havalimanı ise ilk etapta 70-90 milyon yolcuya hizmet sunacak.
Atatürk Havalimanı’nda 8 bin araçlık kapalı, 4 bin de açık otopark alanı yer alırken, 3. Havalimanı’nda ise ilk etapta yaklaşık 10 bin araçlık otopark bulunacak.
Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. 29 Ekim 2018 'de açılacak 3. Havalimanı’nda büyük uçak bakım üssü ise yer almayacak. Bakım üssünün 2021’de açılması planlanıyor. Bu yüzden 3. Havalimanı’ndaki bu eksiklik ciddi sıkıntı oluşturacak gibi gözüküyor.

3. Havalimanı’nda uçaklara ikram hizmeti sunan şirketlerin yeri bulunmuyor. Bu yüzden bir süre daha ikram hizmeti Atatürk Havalimanı’nda yeri olan Turkish Do&Co’dan karşılanacak. İkramlar araçlarla 50 km uzaktaki 3. Havalimanı’na taşınacak. Bu da maliyetleri oldukça yükseltecek.
Atatürk Havalimanı’nda 3 pist bulunuyor. 3. Havalimanı’nda Faz1’de yani ilk etapta 2 pist yer alacak. Özellikle 3. Havalimanı'ndaki 2. pistte oluşan çökmeler ise hem işçileri hem yöneticileri bezdirdi. Bu tehlikeli gelişme de oldukça tedirgin ediyor.
En büyük sorun ise hiç kuşkusuz ulaşım. Atatürk Havalimanı’nda ulaşım her yerden çok kolay. Şehir dışında yer alan 3. Havalimanı’nda ise ulaşım adeta kabusumuz olacak. Metro en erken 2019’da gelecek. Taksiler, şehir merkezinden yolcu taşımayı ise istemiyor. Çünkü, havalimanı taksi durağı ile yapılan anlaşmaya göre havalimanına yolcu getiren taksiler yolcu almadan boş dönecekler. 3. Havalimanı’nda toplu taşıma söz konusu değil. Sadece kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Otobanda sistemler ise adım başı ücret çekiyor.

Demek ki dev projenin ilk etabı bittiğinde Atatürk Havalimanı’nın karşılayamadığı bayram ve sömestr tatillerinde yaşanılan yoğunluğu, bir kaç etap bitene kadar 3. Havalimanı da karşılayamayacak.
Yeni havalimanı tam anlamı ile bitmeden ulaşım sorunları çözülmeden açılıp, onbinlece kişinin çalıştığı , yüzbinlerce yolcunun uçtuğu Atatürk Havalimanının 29 Ekim 2018'de uçuşa kapatılıp milli park haline getirilmesi hem çalışanlar hem yolcular için büyük zorluklarla karşılaşılmasına neden olacaktır. 3.Havalimanı Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı 2028'e kadar açık kalmalı.
Yeni havalimanı 10 yıl sonra 2028 yılında tam kapasite ile çalıştığında tüm ulaşım sorunları çözüldüğünde Atatürk Havalimanı kapatılmalıdır.

İstanbul 3.Havalimanı mega projelerinden Faz 1a, Faz 1b, Faz 2, Faz 3 ve Faz 4 olmak üzere 5 etap 10 yıl sonra 2028'de tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.