YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Haziran'da yeni havalimanına gelişi öncesinde'Lale' figüründen esinlenerek yapılan 'Hava Trafik Kontrol Kulesi son halini Murat KACAR görüntülendi.90 metre yüksekliğinde olan Hava Trafik Kontrol Kulesinde lale figürünün silueti ortaya çıktığı görüldü.

3. Havalimanı İnşaatında önemli bir yeri olan Hava Trafik Kontrol Kulesi,90 metre yüksekliğine ulaşıp lale figürünün ortaya çıkması sürecin Murat KACAR görüntüye aldı. Görüntülerde kulenin büyük bir kısmının bittiği ve bir lale figürünün ortaya çıktığı görülüyor.Aylar süren uzun çalışmalar sonucunda,kulenin vinçler yardımıyla istenilen lale silüeti şeklini aldığı bu görüntüler ile gün yüzüne çıktı.

Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aecom, RMJM Architects gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarını Aralık 2015'te davet etmiş ve 'lale' figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla 12 Katlı lale biçimindeki Hava Trafik Kontrol Kulesi Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi,Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştı ve Pininfarina - Aecom sürecin galibi olmuştu.

Ödüllü 3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesinin içine bakıldığında da ödülleri hakettiği görülüyor.Kule iki kontrol katından oluşacak. Kulenin en üst katında hava trafik kontrolörleri, alt katında ise yer trafik kontrolörleri çalışacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı, 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapılacak. Kulenin teknik bloğunda yemekhane, Spor salonu, ofisler, dinlenme odaları, seminer salonu ve toplantı odaları yer alacak.
3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi görüntülerin tamamını Murat KACAR youtube izleyin.
Videoyu beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın https://www.youtube.com/watch?v=2QtIqFmnWsA