3. Havalimanı'nda bu günlerde Erdoğan'ın "seçim ziyareti" nedeniyle hareketlilik yaşanıyor. Erdoğan'ın 22 Haziran'da geleceği söyleniyor. Bu nedenle işçiler bayramda izinsiz, uzun saatler çalışacak.

Erdoğan'ı karşılamaya hazırlananlar sadece patronlar değil. Üçüncü Havalimanı işçileri de Erdoğan'a 14 maddeden oluşan bir açık mektup yazdı. Mektup. Üçüncü Havalimanı patronlarının Erdoğan'ın kanatları altında "kuralları yeniden yazmak"tan ne anladığını açık biçimde ortaya koyuyor.

İŞÇİLERİN MEKTUBU

Bizler 3. Havalimanı işçileriyiz. 3. Havalimanı'nda ağır koşullarda çalışıyor, insanlık dışı şartlarda barınmaya çalışıyoruz. İkiyüzlü iktidarınızın biz işçiler üzerinde dönem dönem dayanılmaz boyutlara varan, büyük bir baskısı var.
Bugünlerde yine sen seçim öncesi 3. Havalimanı'na gelip iki saat şov yapacaksın diye:

1. Biz işçiler bayramsız seyransız haftanın yedi günü, günde on iki saati aşkın sürelerde zorla çalıştırılırız.

2. Patronlar kural tanımazlar. İş kazası ve iş cinayetleri umurlarında olmaz. Bizim hayatımız sizler için önemsizdir. Biliriz.

3. Patronlar işçi sağlığı ve güvenliğini umursamaz. Onlar sadece ve sadece kar oranlarına bakarlar.

4. Yanı başımızda çalışan, belki az önce beraber yemek yediğimiz arkadaşımız hayatını kaybeder, sanki hiçbir şey olamamış gibi devam etmemizi ister, üstünü örtersiniz.

5. Bizim gözümüzün önünde sakat kalan, hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızı yalanlarsınız, inkâr edersiniz.

6. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Üçüncü Havalimanındaki ölümler araştırılırsın dendiğinde red oyu kullanırsınız.

7. Bizlerin daha rahat ve sağlıklı alanlarda yaşayabilmemiz için gereken kamp alanları yerine, işçi kampının göbeğine “Arabuluculuk Merkezi” açar, bizlerin tazminatlarına bile göz dikersiniz.

8. Mesai yapmak istemediğimiz zaman ise tazminatsız işten çıkarılmak ile tehdit edersiniz.

9. Utanmadan sıkılmadan Üçüncü Havalimanı işçi kampını kamuoyuna örnek olarak gösterirsiniz. Sosyal medyaya, televizyon kanallarına tanıtım filmleri koyar, göz boyamaya kalkarsınız. Kadraja ise kaldığımız odalarda kanalizasyon kokusundan uyuyamadığımızı, tahtakurularını, tuvaletlerde gezinen hamam böceklerini, yemekhanelerde bitmek bilmeyen mide bulandırıcı kokuları, 45 dakikayı aşan yemek sırasını almazsınız.  

10. Tıkış tıkış olmuş servislerde güne başlar, inşaat sahasına gidebilmek için balık istifi oluruz.

11. İki ay boyunca maaş alamayız, maaşımız asgari ücretten gösterilir, buna karşı hakkımızı arayıp iş durdurunca ise vatan hainliği ile suçlarsınız.

12. Ülkemizin değerlerini, taşını toprağını işleyen, verdiği emeğin karşılığını isteyen biz işçiler değil, bu değerleri karlarına kar olarak katanlar ve onlara peşkeş çekenler vatan hainidir.

13. Senin burada, adımını atacağın her yerde, ülkenin her köşesinde olduğu gibi, biz işçilerin kanı ve alınteri olacak!

14. Üçüncü Havalimanı işçileri olarak sözümüz net ve açıktır. Adımını atma Erdoğan, yüzünü görmek istemiyoruz! Sayende anladık ki, bu sömürü düzenini değiştirmeden bize rahat yok!

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İŞÇİLERİ