YUSUF ZENGİN

Gaziantep Havalimanı yeni terminal binası ve apron yapımı için temel atma töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Üzer, Mehmet Erdoğan AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ile çok sayıda vatandaş katıldı.

"GAZİANTEP TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ"

Bakanımız Ahmet Arslan, törende yaptığı konuşmada Gaziantep'te olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Gaziantep'in yaptığı işler, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirten, gazi şehrin inovasyona alanında çok önemli projelere imza attığını vurgulayan, Arslan, son 16 yılda markalaşmada, Ar-Ge ve patent liginde en hızlı yükselen illerin başında Gaziantep'in geldiğini belirterek, bu başarıda 6 bin yıllık köklü geçmişiyle ticaret ve üretme kültürüne sahip Gazianteplilerin rolünün büyük olduğuna işaret etti.

"11 KAT ARTTI"

Arslan, 2003'te Gaziantep'e 223 bin kişinin uçakla seyahat ettiğini, bu rakamın 11 kat artarak bugün 2 milyon 630 bine yükseldiğini belirtti. Terminal binasını iç ve dış hatta 10 milyon yolcuya hitap edebilecek bir kapasiteye çıkaracaklarını dile getiren Arslan, şöyle devam etti: "Çünkü biz Gaziantep'in büyümesine, gelişmesine inanıyoruz, bu nedenle kapasiteyi 10 milyona çıkarıyoruz. Otopark yapıyoruz, 10 uçak kapasiteli apronu da 16 uçağın aynı anda park edebileceği büyüklüğe çıkarıyoruz. Sadece bu sene ilk 5 ayda Gaziantep'in hava yolu gelişmesi yüzde 25 artmış vaziyette. İnşallah yeni terminali bitirerek hizmete sunacağız. Gaziantep'in havalimanının artık yetmediğini biliyoruz ve bunun için 283 milyon lira proje bedeliyle ihaleyi yaptık ve şimdi temelini atıyoruz. Yeni yapacağımız terminalin büyüklüğü 67 bin metrekare. 6 sabit körüğü olan, büyümesi gelişmesi söz konusu olduğunda da körük sayısını artırabilecek şekilde planlama yaptık. Mevcut havalimanı da yenileyerek dış hat binası olarak hizmet verecek."

"BİLİŞİM VE HABERLEŞME ALANINDA DA YATIRIMLAR YAPTIK"

"Gaziantep-Şanlıurfa Demiryolu Projesi"nde de çalışmaların başladığını aktaran Arslan, sadece ulaşım değil erişim, bilişim ve haberleşme alanında da Gaziantep'e yatırımlar yaptıklarını belirtti. Arslan, Gazianteplilere bugüne kadar AK Parti'ye vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederek, 24 Haziran'daki seçimde de yine desteklerini ve dualarını partilerinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan eksik etmemelerini istedi.

"7 MİLYAR DOLARLIK BİR İHRACATA ULAŞTIR"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde Gaziantep'in adeta bir şantiye alanına döndüğünü, biten yatırımların yanı sıra kentin dört bir yanında trafiğin rahatlaması yapılan ulaşım yatırımlarının da devam ettiğini söyledi. Gaziantep'in 10 milyon yolcu sayısına ulaşarak Türkiye'nin sanayide, ulaşımda, kargoda, transit geçişte de yıldızı olduğunu belirten Gül, 600 milyon dolarlık ihracattan 16 yılda 7 milyar dolarlık bir ihracata ulaştığını vurguladı. Gül, Türkiye büyürken Gaziantep'in de büyüdüğünü ve kalkındığını ancak bunun yeterli olmadığını, daha da fazla büyümeye ihtiyaç olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Daha fazla istihdam oluşturmak istiyoruz. Daha fazla fabrikanın bacası tütsün istiyoruz. Daha fazla iş yapmak istiyoruz. Gaziantep sanayinin, ticaretin başkenti. Sadece ülkenin değil bölgenin de parlayan yıldızı. Lojistik üssünün kurulması anlamında gereken adımlar atıldı. Tarım müdürlüğünden giden yazı Bakanlıkça uygun görüldü. Yazı Başbakanlıkta. İnşallah en kısa zamanda Gaziantep'in lojistik üssü için yer tahsisini yapacağız. Gaziantep'in sanayisine, ticaretine inşallah burayı tahsis edeceğiz."

"En kısa sürede hizmete sunulacak Gaziantep Havalimanında büyük bir otopark sıkıntısı olduğunu bugün 2 bin 500 araçlık otoparkın, apronun ve 6 körük inşaatının temelini atacaklarına dikkati çeken Gül, tesislerin en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulacağını bildirdi." dedi.

OCAK: "DHMİ EKONOMİYE 14,6 MİLYAR LİRALIK KATKI SAĞLADI"

Törende konuşma yapan Genel Müdürümüz Ocak, Türk Sivil Havacılık sektörünün gerek Ulaştırma Bakanlığımız gerekse hükümetimizin almış olduğu radikal kararlar neticesinde son 16 yıllık dönemde ciddi bir ivme kazandığını belirterek şöyle dedi:

“Geçtiğimiz günlerde hizmette 85'inci yılını kutlayan Devlet Hava İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün son 16 yılına aynı şekilde bir yatırım, bir atılım ve değişim dönemi olmuştur. Nitekim 16 yıllık süre içerisinde Türk Hava sahasını toplam 20 milyon uçak kullanmış ve bugün sayıları 55 adete ulaşan havaalanlarımızdan 1.7 milyar yolcu hizmet almıştır. Tabi ki bu sayılar kusursuz bir işletme alt yapısını da kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çerçevede aynı dönemde DHMİ Genel Müdürlüğü öz kaynaklarıyla yaklaşık 10 milyar TL’lik yatırımı sektöre kazandırmıştır. Bunun yanı sıra havacılık sektöründe ciddi bir uygulama alanı bulunan ve başarılı modellemeleri olan Kamu Özel İşbirliği modeliyle de İstanbul Yeni Havalimanı dahil yaklaşık 16 milyar dolarlık yatırım bu sektörün hizmetine girmiştir. Devlet Hava Meydanları sadece yatırımlarla değil aynı zamanda ekonomiye de yaptığı katkılarla da gündemdedir. Yeni modelin içinde kuruluşumuz bütçe katkı payları, vergiler olarak ekonomiye 14,6 milyar TL’lik katkı sağlamıştır. Hedefimiz yatırımlarımızın ve ekonomiye olan katkılarımızın hız kesmeden devam etmesidir. Ayrıca 2023 hedefimiz ülkemizin Türk Sivil Havacılığının küresel ölçekte merkez olmasıdır. Biz yatırımlara devam ediyoruz. Temelini attığımız yeni iç hatlar terminal binası da bu hedefimizin önemli bir halkası olacaktır. Ben bu yatırımlardan ve işletmecilik faaliyetlerimizde bizden desteğini esirgemeyen herkese minnet ve şükranlarımı arz ediyorum."

KARTAL: "KAVŞAKLAR TRAFİĞİ RAHATLATACAK"

Gaziantep havalimanı terminal binası, apron ve kapalı otopark temel atma töreninde aynı zamanda Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılan Beykent Beylerbeyi alt/üst geçiti ve Yeşil Vadi alt/üst geçiti de hizmete açıldı. Törende bir konuşma yapan Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal; Yeşil Vadi ve Beykent Beylerbeyi köprülü kavşaklarının kent trafiğinin rahatlatılması noktasında önemli bir rol üstleneceğini ifade ederek "Yıllık ortalama günlük trafiğin artmış olduğu şehir girişinde özellikle kapasite problemi olan kavşakların farklı seviyeli hale getirilerek kesintisiz bir trafik akışını sağlamak esas olmak üzere biz bu kavşağı projelendirdik ve yapımını gerçekleştirdik. Bu kavşağın maliyeti yaklaşık 82 milyon lira olup kavşaklarla beraber 9.4 kilometre uzunluğu bulunmaktadır" dedi.