YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı'nın yüzde 95'i tamamlandı.Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak en önemli mega projelerinden biri olan İstanbul 3. Havalimanı'nın ilk etabının 29 Ekim 2018'deki planlanan açılışına 115 gün kaldı.

Bakan Ahmet Arslan, Karslının bu perojeleri yapişletdevret modeliyle yapılınca, milli kaynaklardan ne kadar proje geldiğini ve ne kadar kaynak aktarıldığını gördüğünü söyledi.
Arslan, “Karslı diyor ki, İstanbul'da 3'üncü köprü, Avrasya, Marmaray yapıldıysa, 3'üncü Havalimanı yapılıyorsa, İzmirİstanbul arası Osman Gazi Köprüsü yapılıyorsa ve bunlar yapişletdevret modeliyle yapılıyorsa işte o zaman milli bütçeden yapılan yatırımlar bu şehirlere kayıyor, Kars'a geliyor ve projeleri yapılıyor. Karslı bunun farkında sen diyorsun ki ben o köprüye karşı çıkacağım, 3'üncü havalimanına karşı çıkacağım, Kanal İstanbula karşı çıkacağım. Özellikle yapişletdevret yapılan projelere karşı çıkacağım. Peki karşı çıktın eskisi gibi biz milli kaynakları oradaki büyük kaynaklara yatırırsak, Kars eskiden olduğu gibi kaderine mi terkedilecek, Kars'ta hastane, yol, köprü havalimanı yapılmayacak mı? Gitmek istedikleri nokta 15 sene öncesi. Bizi 15 sene öncesine götürecekler, ülkenin kıt kanaatları, imkanlarıyla İstanbul'daki büyük projeyi yapacak Karslının ne hali varsa görsün diyecek. Kusura bakma Karslı o perojeleri yapişletdevret modeliyle yapılınca milli kaynaklardan ne kadar proje geldiğini gördü, ne kadar kaynak aktarıldığını gördü. Diyorlar ki rahmetlik Süleyman Demirel, Turgut Özal köprüleri yaptı, o köprüler şimdi ucuz, Recep Tayyip Erdoğan2ın yapığı projeler pahalı, üstelik bayramda da bedava değil. Rahmetli Demirler de Özal da o projeleri milli kaynaklarla yapınca sonra biri o parayı vermesi gerekiyordu kim veriyordu 81 milyon, mecburen tamamını biz veriyorduk. Biz orayı ödeyeceğiz derken buralara hizmet gelmiyordu. Bizim paramızla, 81 milyonun parasıyla yapılan o otoyollar, o köprüler şimdi ucuz, bayramda da diyoruz ki evet millet bedava kullansın çünkü 81 milyonun parasıyla yapıldı, 81 milyon kullanacak diyoruz” şeklinde konuştu.
“10 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ”
Havalimanlarında olduğu gibi havalimanlarını da yapişletdevret modeliyle yaptıklarını, işletme süresi bittiğinde imtiyaz hakkını devrettiklerini ve tam 10 milyar dolar gelir elde edildiğine dikkat çeken Arslan, özetle şunları söyledi.
“Diğer projeleri yapişletdevret modeliyle yapıyoruz. Yüklenicilerin kendisi krediyi buluyor, kendisi işletiyor kendisi kullanandan parayı topluyor. Kullanandan parayı topluyor, 81 milyondan değil, kullanandan parayı topladığına göre bırak bayramda da kullanandan para alsın, niye Karslı versin. Eski projelerle, yeni dönemdeki projelerin mantığı farklı, çalışma şekli farklı o yüzden diyoruz ki o köprüleri o otoyolları kullanan parasını versin, yükleniciler de oradan topladığı parayla aldıkları kredileri karşılasın. Bu projeler bittiğinde bazıları 10 sene, bazıları belli yıllar sonra bu projeler tamamen devlete kalacak, havalimanlarında olduğu gibi havalimanlarını da yapişletdevret modeliyle yaptık işletme süresi bitti imtiyaz hakkını devrettik, tam 10 milyar dolar gelir elde edildi.”