Açılışı 29 Ekim2018’de yapılacak İstanbu 3.Havalimanı, İngiltere’nin dünya çapında yayın yapan kanalı BBC World News’dan övgüler aldı. Deneyimli gazeteci Aaron Heslehurst’un 13 Haziran’daki yayınına konuk olan İstanbul 3.Havalimanı İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, havalimanı ile ilgili son bilgileri paylaştı.

“Talking Business with Aaron Heslehurst isimli programda, 29 Ekim 2018’de açılışını yapacak ve bölgedeki en önemli hub olacak İstanbul 3. Havalimanı için, özellikle uluslararası uçuşlarda dünyanın en kalabalık havalimanlarına güçlü bir rakip geldiğini belirtti.

Türkiye’nin büyük bir ülke olması ve özellikle iç hat uçuşlarındaki talebin son on beş yılda 12 kat artmasından bahseden Kadri Samsunlu; Türkiye’nin, üreten Doğu ve tüketen Batı’nın arasındaki stratejik konumunun önemine değindi.

Uzun menzilli uçuş yapabilme kapasitesine sahip uçakların yaygınlaşması sonrası ‘hub modeli’nin zarar görüp görmeyeceği sorusuna istinaden Samsunlu; İstanbul 3.Havalimanı’nın bulunduğu bölgeden 3 saat uzaklıkta 60 ülke ve 120 destinasyon olduğunu ve bu ülkelerden diledikleri her yere ulaşabileceklerini iletti.

3.havalimanı açıldığında havayolları için slot sorunun ortadan kalkacağına dikkat çeken İGA İcra Kurulu Başkanı Samsunlu, Türk Hava Yolları’nın da yeni destinasyonlara çok daha kolay uçuş açabileceğini düşündüğünü belirtti.