YUSUF ZENGİN

İstanbul’da yapımı hızla devam eden 3. Havalimanı’nın açılışına çok az süre kala en büyük sorun ulaşım olarak görülüyor. İster ticari taksi ile isterseniz özel aracınızla gidin bu uçak seyahatleri oldukça pahalıya mal olacağa benziyor.

Henüz birçok aksaklığa rağmen 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’ndaki ulaşım sorunu, hem yolcu ve refakatçileri hem de çalışanları büyük bir düşünceye sevk etti. Henüz metronun ne zaman hizmete sunulacağı konusunda net bir tarih verilmezken, vatandaşların ulaşım konusunda sadece havalimanı taksicilerine mecbur bırakılması da ciddi bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Şehir merkezindeki taksilerin 3. Havalimanı dönüşünde yolcu alması da yasaklanmıştı. Boş dönmeyi göze almayan birçok taksici de 3. Havalimanı’na yolcu taşımayacaklarını söylemişti. Bu yüzden yolcular, şehir merkezinde taksi bulmakta bir hayli zorlanacağa benziyor.

Ticari taksi ile Asya ve Avrupa yakasındaki merkezi yerlere ulaşım 130 ile 170 TL arasında tutuyor. Bu hayli yüksek bir tutar. Neredeyse iç hatlarda gidiş-dönüş uçak bileti alacağınız bir parayla, ticari taksiyle havalimanına gitmek veya havalimanından evinize ulaşmak için ödemek zorunda kalacaksınız. Eğer özel aracınızla seyahat edecekseniz bu kez benzin parasının yanı sıra ve paralı otoyol ve köprü ücretlerini de bunun üzerine eklemeniz gerekecek.

OTOBAN CEP YAKIYOR!

Metro olmayan yeni havalimanına İstanbul trafiğinde nasıl gidersiniz. Ya gece uçuşlarını düşünün ya da uçaktan 4-5 saat önce yola çıkın. Yola çıkmakla bitmiyor tabi yeni yapılan 3. Havalimanı yolu üzerinde HGS’nizden sürekli para kesiliyor. Otoban parası cep yakıyor. Girdiğiniz yere göre değişen otoban ücreti 35 TL’ye kadar çıkıyor. Otoban özel firmaya bağlı olduğu için HGS’nizde limit yoksa katlanmış olarak evinize ceza geliyor. Sonra HGS’me para yatırırım ceza düşer olmuyor yani.

Sonuç olarak yeni havalimanına arabanızla giderseniz gidiş dönüş otoban ücreti 70 TL artı 50 km gidiş, 50 km dönüş benzin ücreti ödeyeceksiniz.

Taksiyle giderseniz yeni havalimanına gidiş, dönüş otoban ücreti artı taksi ücreti ödeyeceksiniz.

3.HAVALİMANI’NDAN NERESİ KAÇ KİLOMETRE, NE KADAR TUTUYOR?

Taksim: 52,9 kilometre (137 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Beşiktaş: 53,9 kilometre (139 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Bakırköy: 55,8 kilometre (144 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Avcılar: 57,2 kilometre (147 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Kadıköy: 64,8 kilometre (168 TL) + gidiş dönüş otoban ücreti

Not: Geçen yıl oluşturulan geçerli tarifeye göre açılış ücreti 4 TL. Kilometre başına 2,5 TL alınıyor. Trafikte veya beklemelerde ödenen ücret yükseliyor. Yukarıdaki ücretlerde en kısa yol alınmıştır. Otoban veya köprü ücretleri dahil değildir. Ücretlendirme taksiyle.com adresi üzerinden alınmıştır.

HAVAŞ YENİDEN DEVREYE GİREBİLİR!

Yolcu ve çalışanlara seyahat özgürlüğü kapsamında yeni ve cazip alternatifler sunulmalıdır. Sadece havalimanı taksisi veya Havataş gibi otobüs işletmelerine de burada taşımacılık hizmeti sunmalarına izin verilmeli. Metronun da olmadığı bir yerde, sadece taksi ve Havataş’a insanları mecbur etmek çok büyük ve yeni mağduriyet oluşturur. Bu yüzden eskiden olduğu gibi en azsından Havaş da bu işe dahil edilerek rekabet ortamı oluşturulmalı, daha konforlu ve kaliteli bir seyahat zemini hazırlanmalı. Çünkü bu tür uygulamalardan herkesin kazanacağı da unutulmamalı.