YUSUF ZENGİN

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmecisi İSG, 10. yılı için kısa bir tanıtım filmi hazırladı.

İSG’nin hazırladığı ve 1 dk 15 saniye süren video ile 60’a yakın havayolu şirketinin, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Türkiye’de 41 şehre, 44 ülkede ise 87 uçuş noktasına sefer düzenlediği anlatılıyor. “Zamanla yarışıyoruz” sloganı ile başlayan videoda, 10 yıllık sürede elde edilen başarılara dikkat çekiliyor. Havalimanı’nda yüzde 82,3 zamanında kalkış oranı yakalandığına dikkat çekilen videoda, zamanında kalkış oranıyla ‘dünyada ilk 10’a giren tek Türk havalimanı olduğu’ ifade ediliyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın, ‘7 yıl arka arkaya Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı’ olduğuna vurgu yapılan tanıtım filminde, Türkiye’nin en büyük 2. havalimanı olduğu da ifade ediliyor. Videoda ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’nın, ‘Dünyanın depreme dayanıklı 5 binasından bir olduğu’ belirtilerek,  havalimanında 3 bin 500 metre uzunluğunda ikinci pist, 8 milyon yolcu kapasiteli İç Hatlar Terminali ek binası ve metro bağlantısı olacağına işaret ediliyor.

Türker Akman ve Papier Atelier ekibinin Havalimanı maketini kağıttan ürettiği ve tüm objeleri tek tek tasarladığı film, tamamıyla craft ve stop-motion bir dünyada kurgulanıyor. Fakülte İstanbul imzalı filmin prodüksiyonunu Pomus Creative üstleniyor.