YUSUF ZENGİN

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. Sahip olduğu bir takım yetkiler kapsamında uçak büyük bakımından, Motor, APU ve İniş Takımlarına kadar hizmet veren bir merkezdir.

Gerçekten 83 yıllık deneyimi ve nitelikli çalışanları ile THY’nin can damarı olan Teknik Aş.’nin 29 Ekim 2018’de açılması planlanan Yeni Havalimanı’nda pozisyonu nasıl olacak?

Yaptığım kısa bir araştırma sonrasında şu sonuca vardım:

“ Hat Bakım olarak tanımlanan ve en küçük günlük bakımların yapıldığı hangar bitmek üzere. Bu yaz mevsiminin sonunda tamamlanacak. 3 Uçak alabilecek kapasitede olacak. Burada sadece günlük, transit bakımlar yapılacak ve arızalar giderilecek.

Geniş gövde ve ‘A Bakım olarak tanımlanan planlı büyük bakımların yapılacağı hangarın yapımı ise sürüyor. Bu 400- 500 saatlik uçuşu tamamlamış uçaklar için yapılmış planlı bakımlar.

5 Bin saatin üzerinde uçuş tamamlayan ve C Bakım denilen bakımlar ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM bakım merkezinde yapılmaya devam edilecek. Bu hangar yani Yeni Terminalde A Bakımların yapılacağı hangar ise 2021 yılında bitecek.

İşte o zamana kadar da A Bakım sırası gelen uçaklar Atatürk Havalimanı’ndaki hangara çekilecek.

İşin özeti THY ikramda ve kargoda olduğu gibi Teknik Bakımın bir bölümünde de Atatürk Havalimanı’nda 2021 yılına kadar devam edecek.

AYCI’NIN, THY KAMPÜSÜ PROJESİ.

THY Yönetim Kurulu Başkan İlker Aycı inşası devam eden Yeni Havalimanına yakışır bir THY Kompleksi yapmayı düşündüklerini, hatta bunun ABD’deki Google’nin kampüsüne benzer bir şekilde yapmayı düşündüklerini söylemişti.

İlker Aycı, THY Teknik A.Ş’nin 2016 raporunda yaptığı bir açıklamada işin teknik bakım merkezi için şunları söylüyor:

“ Yapımı hızla devam eden İstanbul Yeni Havalimanı tüm fazları 2028 yılında tamamlandığında her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun toplam 6 bağımsız pist, 16 taksi yolu ve 500 uçak park kapasitesi ile dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak. Büyüme hedefimizin itici güçlerinden birisi olan havalimanı projesinin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyor, profesyonel proje ekiplerimiz ile yürüttüğümüz yatırım stratejilerimiz doğrultusunda 2022 yılında yeni havalimanında yaklaşık olarak 455.000 m2 kapalı alana sahip ve 21 geniş, 24 dar gövdeli uçağa aynı zamanda bakım yapabilecek bir MRO (Bakım Onarım) kompleksini faaliyete geçirmeyi planlıyoruz

2018 yılında Yeni Havalimanı’nın faaliyete başlaması ile birlikte öncelikle hat bakım operasyonunun Atatürk Havalimanı’ndan Yeni Havalimanı’na taşınması, sonrasında ise fazlar şeklinde ve tesisler hazır oldukça diğer operasyonların Yeni Havalimanı’na kaydırılması planlanmaktadır.”

DAR ALANDA KISA PASLAŞMA YOK.

Raporda belirtilen THY’deki diğer yenilikler için Aycı şunları söylüyor:

“Yeni havalimanında daha geniş bir alanda hizmet vereceğiz. Atatürk Havalimanı’ndaki gibi dar alanda kısa paslaşmalarımız olmayacak. Ancak yeni merkezimizde verimliliği yakalayabilmek için bir kış, bir de yaz sezonu geçirmek gerekecek. Uçaklarımızın hat bakımı ve A bakımları için ünitelerimiz olacak. İnşaatları devam ediyor. Belli bir süre büyük bakımlar, C bakım Atatürk’te olacak. Sonra tüm birimlerimiz, THY yönetim binası da dahil olmak üzere yavaş yavaş taşınacak.”