YUSUF ZENGİN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, görevini yeni sistemle adı değişen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yeni Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a devretti. Eski Bakan Arslan’ın ise son yaşanan tren kazası nedeniyle görevinden alındığı iddia edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sisteme geçilmesiyle beraber Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenin ardından hükümetin yeni kabinesini açıklamıştı. Yeni sistemle bazı bakanlıklar birleştirildi ve isimleri değiştirildi. Bu kapsamda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak değişti.

TREN KAZASI MI BAKANLIKTAN ETTİ!

Yeni kabineyi açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Erdoğan, bakanlık görevini sürdüren AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın yerine Mehmet Cahit Turhan’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olduğunu açıkladı. Ancak kulislerde eski Bakan Arslan’ın, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşanan ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren faciası nedeniyle görevden alındığı iddia edildi. Bugüne kadar başarılı bir performans sergileyen ve 3. Havalimanı’nın 29 Ekim’deki açılışına eksiksiz şekilde hazır hale getirilmesi için yoğun bir çaba sarf eden eski Bakan Arslan’ın görevden alınmasının da bu yüzden hiç beklenmediği ve büyük bir şaşkınlıkla karşılandığı ifade edildi.

ARSLAN: KONTROLLER YAPILIYORDU

Çorlu’da istenmeyen bir kaza yaşandığını bildiren Arslan, olayla ilgili her türlü adli ve idari soruşturmanın yapıldığını söyledi. Arslan, herhangi bir hata, aksaklık olmasın diye her zaman çalışmaların yapıldığına dikkati çekerek, “Belirli periyotlarla yapılan çalışmalar var. Dar süreli, uzun ve orta vadeli periyotlarla yapılan çalışmalar var. Bu anlamda herhangi bir atlamanın eksikliğin olmadığı yönündedir. Bu, adli ve idari soruşturmalarla kesinlik kazanacaktır. Fakat o gün kriz merkezinde açıklama yapılırken, uzun soluklu kontrolün nisan ayında yapılmış olduğu ifade edildi. Nisandan bu yana hiçbir şey yapılmadı mı? Hayır, 6 aylık, 1 yıllık kontroller var. Özellikle geometrik ölçülerle ilgili gereği yapılmıştır. Aylık, 15 günlük, haftalık kontrollerin de yapıldığını, belgelendiğini vurgulamak isterim.” şeklinde konuştu.

Gökyüzü Haberci ÖZEL