YUSUF ZENGİN

Yeni Havalimanı Projesinin ilk fazının tamamlanmasında sürenin kısalması Atatürk Havalimanı içerisinde yer alan kiracılar için soru işaretlerinin çoğalmasına sebep oluyor. Kiracıların sorularına yanıt için Gökyüzü Haberci olarak geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerle bir araya gelen Funda Ocak'a kiracılar ne olacak sorusunu sormuş ve şu yanıtları almıştık. 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, yüzde 95’i tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılışı için aksama olmayacağını belirterek, "Hedef 29 Ekim 2018. O tarihte bu havalimanımız açılacak. Bütün gelişmeler ve çalışmalar da bu konuda herhangi bir öteleme ve aksama olmayacağını açık seçik ortaya koyuyor" dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’a Atatürk Havalimanı çalışılanları ve kiracıları ne olacak sorusu soruldu. Cevabı az da olsa kiracılara umut verdi denebilir. Funda Ocak’ın cevabı şu şekilde; “Biz hep devredeyiz çünkü Atatürk havalimanı kiracıları bizim sorumluluğumuzda. Şartnamemizde belirtildiği gibi mevcut hak ve yükümlülükleri ile sözleşme süreleri boyunca yeni havalimanın da yer almaya devam edecekler diye hak ve hukuklarını koruyan maddeler koyduk.” şeklinde konuştu. Bu kadar belirsizliğin ise yeni havalimanının çok büyük bir inşaat olduğu ve bu büyük inşaata rağmen kısa süreli hedefler koyulduğu için bu zamana kadar proje sahipleri ister istemez daha çok inşaat ve finansman kısmına odaklanmış durumdaydılar bu yüzden işletme kısmı pek ele alınamadı.

Atatürk Havalimanı Kiracıları Ne Olacak?

Funda Ocak,24 Temmuz Basın Bayramını kutladı

3. Havalimanı'nda güvenlik maaşı 2 bin 350 TL

3. Havalimanı İşçileri Kurban Bayramında Prim Bekliyor

İstanbul Yeni Havalimanı 2019 Haziran Ayında Açılmalı 

İstanbul Yeni Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Katının Görüntüleri

Gökyüzü Haberci'nin E-Dergisini Buradan Okuyabilirsiniz