Yusuf ZENGİN

İstanbul Yeni Havalimanı Ne Zaman Açılacak?

Türkiye'de 15 Temmuz olayları yüzünden 3.Havalimanı'nı ile ilgili herkesin bildiği ama telaffuz etmekten kaçındığı gerçeği gokyuzuhaberci olarak buradan söylemek istiyoruz. 29 Ekim 2018'de hizmete açılması planlanan 3. Havalimanı'nın, 2019 Haziran ,Temmuz ayından önce yolcu uçuşlarına tam kapasite ile hizmet vermesi kesinlikle mümkün görünmüyor.

İstanbul Yeni Havalimanı Açılışı Gecikecek Mi?

İstanbul yeni havalimanı tam kapasite hizmete girdiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. Havalimanı’ndaki inşaat çalışmaları zor iklim şartlarına rağmen aralıksız devam ediyor. Gökyüzü Haberci’nin sorumlu Yazı İşleri Müdürü Deniz Zengin Bursalı ile gittiğimiz 3. Havalimanı’nda, inşaat çalışmaları hakkında detaylı bilgi alma fırsatı yakaladık. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, 3. havalimanını yapan ve işletecek İGA yöneticileri ve çalışanları mükemmel bir iş çıkarıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı Bataklıklar Kurutuldu Mu?

Gerçekten bölgenin iklim koşulları (yoğun sis ve şiddetli yağmurlar) ile maden ocakları ve bataklıklar göz önüne alındığında, kısa sürede bu kadar hızlı bir havalimanı inşaatını en iyi şekilde yürüten ekibi gerçekten de yürekten kutlamak gerekiyor. Gezip inceleme fırsatı bulduğumuz alanlar ise tam manasıyla bir havalimanına dönüşmek üzere. Neredeyse yüzde 95’i tamamlanan inşaatta, kısa sürede daha çok yeni ve güzel gelişmeler duyacağımızdan da eminim. Ancak, inşaat konusunda olağanüstü bir çalışma sergilense de havalimanının 29 Ekim 2018’de yolcu uçuşlarına açılması maalesef mümkün gözükmüyor. Bu tezimi işin başındakiler, yani inşaatta ter döken üst düzey yetkililer de söylüyor. 10 yılda tamamlanamayacak havalimanını bitirmeye çalıştıklarını dile getiren yetkililer, 29 Ekim 2018’de yolcu uçuşlarına açılması beklenen 3. Havalimanı’nın o tarihte sorunsuz şekilde hazır hale getirilmesinin kesinlikle mümkün olmadığını söylüyor. Hatta havalimanının tam kapasite ile hizmete girmesinin en erken 2019 sonu olacağını ifade ediyor. Çünkü kaba inşaat bitse dahi tüm elektronik sistemlerin entegre edilmesi ve test edilerek kullanıma hazır hale getirilmesi epey bir zaman alacak.

İnşaatın başındaki yetkililer, ‘akıllı havalimanında’ her şeyin son sistem elektronik altyapıyla donatıldığını dile getiriyor ve ekliyor: “Sorunsuz şekilde bir havalimanının yolcu uçuşlarına açılması isteniyorsa ki tüm dünyanın gözü üzerimizde olacağı da unutulmamalı. Bu yüzden sistemler tekrar tekrar gözden geçirilecek. En iyi sistemler hizmete sunulacak. Her şey aksaksız çalışır hale getirilecek. Bu da epey bir zaman alacağından havalimanının tam kapasite ile hizmete girmesi maalesef 2019’un sonunu bulur”