YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’nda son yaşanan işçi ölümü sonrası çalışanlara daha dikkatli olunması konusunda ağır bir konuşma yapılarak adeta ‘fırça’ atıldı. Daha dikkatli çalışılmasını isteyen yönetici, “Neden kahraman olmak istiyorsunuz. Oradan atlayınca heykelinizi mi dikecekler” uyarısında bulundu.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’nda, geçen hafta sonu ölümlü bir iş kazası daha yaşanmıştı. Meydana gelen kazada, Sarılar firmasına ait mobil vinç halatının kopması sonucu 30 ton ağırlığındaki yük operatör kabinine düşmesi sonucunda 52 yaşındaki vinç operatörü Kadir Kenger yaşamını yitirdi. Sarılar gruptan kazayla ilgili yapılan açıklamada, “Bu kazanın meydana gelmesinde Sarılar firmasının kusuru yasal olarak sabit değildir. Meydana gelen kazanın sebebi halat kopmasından kaynaklanmamaktadır.” açıklaması yapılmıştı.

İşte o son kazanın ardından iş güvenliği ile ilgili bir toplantı düzenlendi. İşçilere adeta fırça atan şirket yetkilisi, işçilerden her ne olursa olsun güvenlik önlemlerini ihmal etmemesini ve kahramanlık yapmamasını istedi.