3. Havalimanı’nın faaliyete geçmesi için gereken ‘Geçici Kabul Başvurusu’, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) yapıldı. Ancak uzmanlar, 3. Havalimanı’nda yeni göçüklerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İstanbul’da yapımı hızla devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’nın yüzde 94’ü tamamlandı. Son durumu havadan görüntülenen havalimanının faaliyete geçmesi için gereken ‘Geçici Kabul Başvurusu’ ise DHMİ’ye yapıldı.

3. Havalimanı inşaatının görüntüsünün, dün sosyal medyada yer alan havalimanı pistindeki göçük iddiasının ardından paylaşılması ise dikkat çekti. Cumhuriyet.com.tr’ye bilgi veren Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, havalimanı inşaatında göçük yaşandığı bilgisini doğruladı.

YENİ GÖÇÜKLER OLUŞABİLİR

3. Havalimanı’nda yeni göçüklerin de oluşabileceğine dikkat çeken Karabulut, “Pistte bir göçük yaşandı. Orası, büyük ihtimalle maden ocakları ve göletlerin olduğu alan. ÇED raporunda, alanda bulunan 70 gölet su birikintisi olarak gösterildi. Bağlantı yolları alanında çalışan işçi arkadaşlar, alanda daha pek çok göçük yaşanabileceğini söylüyor.” diye konuştu.