YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı işçilerinin derdi bitmiyor. Su kesintisi nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan çalışanlar, bu kez de yatacakları yeri istila eden tahtakurusu böceğiyle büyük sorun yaşıyor.

Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası DİSK’in resmi twitter hesabından yayınlanan görüntülerde, 3. Havalimanı işçilerinin barındığı konteynırlardaki tahkuruları görülüyor. “Yapı Sen İş Sendikası DİSK tarafından 3. Havalimanı şantiyesi Akpınar kampı, arkadaşlarımızdan gelen görüntüler de tahta kurusu basmış.” ifadelerine yer verilen DİSK açıklamasında, yaşananlara “Şunu çok iyi biliyoruz. Biz istemeyince mücadele etmeyince bu koşullar kendiliğinden düzelmeyecek. İnsanca çalışma, insanca barınma ve insanca beslenme haktır. HAK VERİLMEZ ALINIR.” şeklinde tepki gösterilerdi.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’nda sorunlar bitmiyor. Son olarak pistteki göçükle gündeme gelen 3. Havalimanı, bu kez de işçi mağduriyetiyle konuşuluyor. 3. Havalimanı işletmecisi İGA, geçen hafta işçilerin kaldığı kampta yaşanan su kesintisi nedeniyle de büyük eleştiri almıştı. İşçiler çektikleri video ile yaşadıkları sıkıntıyı gündeme getirmiş, yetkililerden yardım talep etmişti.

Konteynırlarda konaklayan işçiler, su sıkıntısının ardından bu kez de tahtakurularıyla sorun yaşamaya başladı. Su sıkıntısını çektikleri video ile gündeme getiren çalışanlar, tahtakurusu konusunda da aynı yolu izleyerek bir kez daha yaşadıkları sorunları gözler önüne serdi. Rutubetli konteynırda çekilen videoda ise tahtakurulularının istilası net bir şekilde görülüyor.

İstanbul 3. Havalimanı işçileri kaldıkları yerleri videoya çekerek konteynerlarının uğradığı tahtakurusu istilası için yetkililerden yardım istemişti. Peki sadece kanla tahtakurularının insan sağlığına zararları nelerdir?
İnsan kanıyla beslenen tahtakurularının zararları
Tahtakuruları insan kanıyla beslenen ve son derece rahatsız edici varlıklardır. Vücudunuz tahtakurusu ısırıklarına çok farklı tepkiler verebilir.

Tahtakuruları ısırıkları zararlı mıdır?

Bazı insanlar reaksiyon göstermezken, kimisinde küçük şişlikler, kaşıntı ve hatta deri döküntüsü olur. Her böcek ısırığı gibi tahtakurularının da ısırıklarından mikroplar bulaşmaktadır.
Tahtakurusu ısırıkları vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ama genellikle ciltte kan damarlarına yakın olur. Isırık belirtilerini kontrol edin.

• Boyun
• Eller
• Kollar
• Bacaklar
Isırıklara maruz kalanlar da kol ve bacak gibi açıkta kalan bölgelerde çizgi halinde ya da üst üste görünür. Tahtakurusu beslenme boyunca rahatsız edilirse aynı bölgeden birden fazla ısırabilir.
Vücudun farklı bölgelerinde bulunan tahtakurusu ısırıkları birden fazla tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterebilir.
Isırıklar genellikle geceleri biz uyurken olur.
Tahtakurusu mağdurdan kan emerken bir anestezi enjekte ettiğinden, mağdurlar uyanmazlar.

Tahtakurusundan kurtulmak için neler yapmak gerekir?
Tahtakurularından kurtulmak için ilaçlama firmalarıyla çalışabilir ya da evde kendiniz doğal maddelerden tahtakurusu savar hazırlayabilirsiniz.
Işte tahtakurularının sevmediği kokular,
Karbonat
Karbonatı tahtakurusu olan bölgelere serperseniz kurtulursunuz. Karbonat tahtakurusunun vücudundaki nemi emer ve sonuçta ölümüne sebep olur.

Borik asit tozu
Eczaneden satın alabilirsiniz, borik asit böceklerin ortadan kaldırılması için son derece güvenilir bir ev yöntemidir. 1 bardak borik asit tozu alın ve giysilerinize, minderlere, dolaplarınıza serpin. Düzenli olarak kullandığınızda tamamından kurulursunuz.