YUSUF ZENGİN

İstanbul’da yapımı hızla devam eden ve 29 Ekim 2018’de açılması planlanan 3. Havalimanı, bu kez de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan’ı ağırladı. Bakan Turhan, ziyaret öncesi 3. Havalimanı’nı havadan inceledi.

Daha sonra 3. Havalimanı’nda yetkililerle bir araya gelen Bakan Turhan, yürütülen çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı.

Bakana; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir ve THY Genel Müdürü İlker Aycı da eşlik etti. Bakan Cahit Turhan daha sonra terminali gezerek çalışmaları yerinde inceledi.

29 EKİM'DE AÇILACAK, 90 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK

“İstanbul Yeni Havalimanı 225 bin kişiye istihdam sağlayacak. 1,5 milyardan fazla insan da sunmuş olduğu katma değerinden yararlanmış olacak. 29 Ekim 2018'de açacağımız İstanbul Yeni Havalimanı'nın yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek faz 1'i ; 1 milyon 400 bin metrekarelik ana terminal, 2 pist, 5 bin metrekarelik alanda 90 metre yüksekliğindeki hava kontrol merkezi ve destek binalarından oluşuyor.