29 Ekim 2018’de  1. Fazının açılması tamamlanmasıyla açılışı planlanan 3. Havalimanı’nı pist ve aprondaki çökmelerden sonra bu kez de rüzgar vurdu. Dr. Naim Babüroğlu yerinde yaptığı incelemelerde yılın yaklaşık 120 günü Uluslararası Havacılığın izin verdiği rüzgar seviyesinin 2 katı düzeyde seyreden rüzgarların uçuş güvenliğini tehlikeye atacağını söyledi.

Dr. Naim Babüroğlu, 3. Havalimanı’ndaki poyraz tehdidini anlatırken rüzgar şiddetiyle ilgili ölçümler yaparak ve örnekler vererek anlatımlarını sürdürdü. Uluslararası havacılık kurumlarının verdiği rüzgar seviyesinin 15 knot olduğunu belirtirken bunun üzerindeki rüzgar seviyelerinde büyük uçakların dahil inişine ve kalkışına izin verilemeyeceğini aksi halde uçuş güvenliğinin tehlikeye gireceğini belirtti.

3. havalimanı inşaatında anlık ölçüm yapan Babüroğlu, olması gereken rüzgar seviyesinin 2 katından fazla olduğunu belirterek şuan ki poyraz seviyesi 33 knot yani bugün 3. Havalimanı açılmış olsaydı burada büyük uçaklar dahil hiçbir uçuşun yapılmasına izin verilmeyecekti dedi.

Asıl problemin yılda 3-4 günlük poyraz olmadığını, 3. Havalimanın doğayla içiçe bir konumu olması sebebiyle yılın 120 günü kadar burada poyraz ve sis olacağını söyledi. Son günlerdeki pistlerdeki ve aprondaki çökmeler sebebiyle zor günler geçiren 3. Havalimanı için ‘ İnşaatlardaki elverişsizliği gidermek belki mümkün olabilir ama rüzgarın yönünü ve seviyesini engellemek mümkün değildir’  dedi.