İstanbul Yeni Havalimanı terminali, tek çatı altındaki dünyanın en büyük kapalı alanına sahip olacak. Osmanlı mimarisi esintili, çok yüksek tavanlı, gün ışığı alan ve oldukça ferah olan terminal, aynı zamanda çok büyük. İçinde caddelerin, ara sokakların olduğu bir mahalle gibi. İşaretlemeler, yönlendirmeler çok iyi yapılmış, ancak yolcuların biraz yürümesi gerekecek.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın en önemli meselesi ulaşım. Zira şehirden uzak ve 2020 yılı başına kadar da karayolundan başka alternatif yok. Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ulaşım meselesiyle yakından ilgileniyor. Atatürk Havalimanı’ndaki taksiciler kooperatifi modernleşerek, artık ne kadar modernleşebilirlerse, yeni meydanda da hizmet vermek istiyor. Ancak kaynak israfının önüne geçilebilmesi için şehirden meydana yolcu getirecek taksiciler ve meydandan İstanbul içine müşteri götürenlerinde boş dönmemesine çözüm bulunması şart. UBER gibi yerlileşmiş bir ilaç lazım. Bu sebeple taksi işi klasik yöntemlerle çözülmemeli.

Öte yandan Anadolu yakasında 6, Avrupa yakasından da 13 noktadan yeni havalimanına ulaşım merkezleri oluşturulacak. HAVAŞ, HAVATAŞ belediye otobüsleri, küçük dolmuşlar, havalimanıyla-şehir arasında makul ücretlerle hizmet verecek. İsteyen kendi aracıyla elbette havalimanına gidebilir. Ancak 18 bini kapalı, 22 bini açık otopark için ücretler henüz belirlenmiş değil. Bir günlük otopark ücreti bilet fiyatlarının yarısı olmaz. Metronun da 2020 başında yeni havalimanında olacağı notunu da düşelim.