YUSUF ZENGİN

İstanbul 3. Havalimanına taşınacak olan THY,özel havayolları ve Atatürk Havalimanı’nda sözleşmeli kiracılık yapan şirketler kiralarının 4 kat artması, Türk lirasının Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi ve kazanclarının Türk lirası olmasından dolayı kara kara düşünüyorlar.

Atatürk Havalimanı’nda sözleşmeli kiracılık yapan şirketler, 3. Havalimanı İGA’ya aynı şartlarla gideceğine dair yapılan açıklamanın ardından rahatlamışlardı,ancak İGA’yla yapılan görüşmeler Şirketleri hayal kırıklığına uğrattı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Havalimanı İGA Projesi’nin gerçekleşeceğini açıkladıktan sonra Atatürk Havalimanı içerisinde çalışanların endişelenmemeleri için iş imkanlarında kolaylıklar sağlanacağını belirtmişti. Ama 3. Havalimanı İGA ,yapılan bu açıklamaları hiçe sayarak ısrarla kiracılardan 4 katı oranında kira bedeli istediler.

3. Havalimanı’nda hava parası isteniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra rahatlayan havalimanı firmaları, 3. Havalimanı yetkilileriyle görüşmeye gittiklerinde hayal kırıklığına uğradı. Atatürk Havalimanı’nda ödedikleri kiranın 4 katı fiyatı isteyen 3. Havalimanı yetkilileri, aynı zamanda TABELA BEDELİ adı altında hava parası olarak 1 yıllık kira bedeli istiyor. Bu da yıllık 168.000 Euro Tabela Parası ödeyemeyen firmalar kiracılık sözleşmesini imzalayamıyor, bu durumda 3. Havalimanı İGA 'Haraç' gibi tabela parası toplamış oluyor.

Atatürk’te 4800 Dolar, 3. Havalimanı’nda 14.000 Euro

Aynı zamanda ya ‘Araç Kiralama’ ya da ‘Seyahat Acentalığı’ yapabilirsiniz, her ikisini birlikte yapmak istiyorsanız ayrı kira ödeyeceksiniz denildiğini söyleyen Atatürk Havalimanı’nda bir Araç Kiralama şirketi sahibi, “Burada 20 Metrekare dükkanıma 4800 Dolar kira öderken, 3. Havalimanı’nda 14.000 Euro kira bedeli istiyorlar. Arada çok büyük uçurum var, bu kadar yüksek kira bedelini çıkarmak mümkün değil. 1 yıl içinde 3.havalimanın'nda tüm firmalar kepenkleri kapatıp gider” dedi.