YUSUF ZENGİN

ICA 3. Havalimanı yolu üzerinde HGS'nizden sürekli para kesiliyor. Otoban parası cep yakıyor. Girdiğiniz yere göre değişen otoban ücreti 35 TL'ye kadar çıkıyor. Otoban özel firmaya bağlı olduğu için HGS'nizde limit yoksa katlanmış olarak evinize ceza geliyor. Sonra HGS'me para yatırırım ceza düşer olmuyor yani.

Bir çok kişinin haberi yok ama 3. Havalimanı 29 Ekim 2018'de açılışla birlikte Atatürk Havalimanı kapatılacak ve yeni havalimanı Bakırköy'den yola çıktığınızı düşünürseniz yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta ve ulaşım büyük sorun.

Metro olmayan yeni havalimanına İstanbul trafiğinde nasıl gidersiniz. Ya gece uçuşlarını düşünün ya da uçaktan 4-5 saat önce yola çıkın. Yola çıkmakla bitmiyor tabi yeni yapılan ICA 3. Havalimanı yolu üzerinde HGS'nizden sürekli para kesiliyor. Otoban parası cep yakıyor. Girdiğiniz yere göre değişen otoban ücreti 35 TL'ye kadar çıkıyor. Otoban özel firmaya bağlı olduğu için HGS'nizde limit yoksa katlanmış olarak evinize ceza geliyor. Sonra HGS'me para yatırırım ceza düşer olmuyor yani.

Sonuç olarak yeni havalimanına arabanızla giderseniz gidiş dönüş otoban ücreti 70 TL artı 50 km gidiş, 50 km dönüş benzin ücreti ödeyeceksiniz.

Taksiyle giderseniz yeni havalimanına gidiş, dönüş otoban ücreti artı taksi ücreti ödeyeceksiniz. Yani yakın mesafelere uçak ile gitmek artık pek anlamsız görünüyor.

Yetkililerin sürekli helikopterle gittikleri 3. Havalimanına bir kez de halk gibi yoldan gitmelerini tavsiye ediyorum. Böylelikle her gün binlerce kişinin uçacağı havalimanındaki insanların ulaşım problemlerini yakından görmüş olurlar ve etkili bir çözüm bulurlar.

Şehrin dışına yapılan yeni havalimanı için 'Avrupa'da havalimanları hep şehir dışında' savunması yapılıyor. Evet oralarda da şehir dışında havalimanları var. Ama adamların örümcek ağı gibi her yere ulaşabildiğin metroları, 350 km ile giden hızlı trenleri var.

Yeni havalimanına ulaşım zor peki uçak bilet fiyatları derseniz. Yeni havalimanında kiraların da Atatürk Havalimanına göre 4 katı pahalı olacağı bildirildi. Tüm bu zamlar tabi ki biletlere ve yolculara yansıyacak. Yeni havalimanı ile birlikte ucuz uçuşlara veda edebiliriz. Onur Air ve Atlasjet gibi uygun uçuşlar düzenleyen havayollarının yeni havalimanındaki yüksek fiyat politikası karşısında ne yapacağını merakla bekliyorum.

İŞTE TAKSİ ÜCRETLERİ

Beyoğlu’ndan (E-5) 39 kilometre-102 lira, (TEM) 50 kilometre-129 lira + HGS ücreti

Sarıyer’den (E-5) 43 kilometre-112 lira, (TEM) 37 kilometre-97 lira + HGS ücreti

Bakırköy’den (E-5) 45 kilometre-117 lira, (TEM) 47 kilometre-122 lira + HGS ücreti

Büyükçekmece’den (E-5) 57 kilometre- 147 lira, (TEM) 60 kilometre-159 lira + HGS ücreti