Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

TAMAY ZENGİN

Türk Hava Yolları’nda pilot ve kabin memuru –hostes- olarak çalışmak isteyen onlarca genç var, bazıları bu mesleklerin üniversitesindeki bölümlerde okuyarak, bazıları ise bugüne kadar ki dil eğitimlerine ve fiziksel özelliklerine güvenerek başvuru yapıyor.

Başvurular her ilan açıldığında binlerce kişi tarafından rağbet görüyor. Binlerce kişi arasından seçilmek ve hayalindeki mesleğe kavuşmak isteyenleri ise, çeşitli mülakat ve sınavlar bekliyor.

Online Sınav Sistemi
Bugüne kadar başvurusu değerlendirilip sınavlara davet edilen binlerce aday Türk Hava Yolları’nın Uçuş Eğitim Başkanlığı’nın kapısını aşındırmak zorunda kalıyordu. Bu yıl ise, bir ön eleme olarak da nitelendirebileceğimiz online sınav sistemine geçildi. Fiziksel koşullara sahip olduğunu beyan eden adaylar artık şehirdışından İstanbul’daki Türk Hava Yolları’na gelerek sınava girmek zorunda değil. Başvuru yapan adaylar maillerine gönderilen linkle sınavlarını istedikleri bilgisayardan hatta ev ortamının vermiş olduğu stressiz bir ortamda gerçekleştirebilecek.
İngilizce ve kişilik envanteri sınavlarını başarıyla geçen adaylar daha sonrasında yüz yüze mülakata alınacaktır yani İngilizce Dyned sınavında yardım alarak başarılı olursanız ama yüz yüze mülakatta başarılı olamazsanız maalesef elenirsiniz.

Dyned sınavıyla ilgili olarak Türk Hava Yolları Kabin Memuru Adayı Çilem Akar, kendinden sonraki adayların bilgi sahibi olması için süreci çektiği bir video ile anlattı.

Çilem Akar, çektiği videoda ‘Dyned sınavı adayların İngilizce yeterliliğinin ölçüldüğü sınavdır. Daha önce Kabin Hizmetler Başkanlığı’nda bilgisayar başına oturarak bu sınava giren adaylar artık aynı sistemle evinden sorulara yanıt verecek. Bu belki işin heyecan kısmının bir nebze atlatılması açısından da doğru bir yöntem olarak değerlendirilebilir’ dedi. Dyned sınavındaki İngilizce sorularının boşluk doldurma, cisim tanımlama ve şekilli sorular olduğunu söyleyen Akar, sınavdan 1.0 ve üzeri puan alanlar genellikle sözlü mülakata davet ediliyor dedi.

Yetkinlik Envanteri Uygulama Sınavı

Yetkinlik Envanteri de bir diğer aşama burada sınav daha çok kişiliğinizi çözmeye yönelik oluyor. Yani adayı tanıma ve adayla ilgili detaylı bilgi edinme adına yapılan bir test.

Türk Hava Yolları Kabin Memuru Adayından son tavsiyeler ise,

Online olarak yapılacak sınav sisteminden sonra hem İngilizce sınavından alınacak puan ve hem de kişilik testinin incelemesinin ardından süreci başarıyla geçmiş adaylar sözlü mülakata çağrılacak. Sözlü mülakattan önce yukarı da değindiğim gibi, boy-kilo ve dövme kontrolleri de burada yapılacak.

Bu arada internet üzerinden yapılacak İngilizce sınavı sırasında yardım alınması çok mantıklı olmayabilir. Çünkü, sözlü mülakat sırasında İngilizce sorular sorulacağını da adaylar bilsinler.

Benim görüşüm sınav sisteminin internet üzerinden yapılması olumlu bir düzenleme. Çünkü adayların o heyecanı evinde bastırabileceğini ve daha başarılı olabileceklerini düşünüyorum.