YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı üzerindeki yağmur yüklü kara bulut kütlesi, çalışanları tedirgin etti.

Yoğun iş temposu ve elverişsiz hava şartları nedeniyle arkadaşlarının da sık sık hastalandığına dikkat çeken çalışanlar, “Havalimanı’nın 29 Ekim’de açılacağı söyleniyor. Ancak bu mümkün gözükmüyor. Tamamlanması gereken bir yığın iş ve elektronik sistemlerin testleri bulunuyor. Bu işlerin bitirtilmesi için de yoğun mesai harcıyoruz.” dedi.

3. HAVALİMANI HORTUM TEHTİDİ ALDINDA!

Dr. Naim Babüroğlu, 3. Havalimanı’nın pist ve aprondaki çökmelerden sonra bu kez de Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında rüzgar, yağmur, toz ve hortum tehdidi altında bulunduğunu söyledi. Babüroğlu, havalimanında yaptığı incelemelerde yılın yaklaşık 120 günü uluslararası havacılığın izin verdiği rüzgar seviyesinin 2 katı düzeyde seyreden rüzgarların, uçuş güvenliğini tehlikeye atacağını kaydetti.

Dr. Naim Babüroğlu, 3. Havalimanı’ndaki poyraz tehdidini anlatırken rüzgar şiddetiyle ilgili ölçümler yaparak ve örnekler vererek anlatımlarını sürdürdü. Uluslararası havacılık kurumlarının verdiği rüzgar seviyesinin 15 knot olduğunu belirtirken bunun üzerindeki rüzgar seviyelerinde büyük uçakların dahil inişine ve kalkışına izin verilemeyeceğini aksi halde uçuş güvenliğinin tehlikeye gireceğini belirtti.

3. Havalimanı inşaatında anlık ölçüm yapan Babüroğlu, olması gereken rüzgar seviyesinin 2 katından fazla olduğunu belirterek, “Şu anki poyraz seviyesi 33 knot yani bugün 3. Havalimanı açılmış olsaydı burada büyük uçaklar dahil hiçbir uçuşun yapılmasına izin verilmeyecekti” dedi.

Dr. Naim Babüroğlu, asıl problemin yılda 3-4 günlük poyraz olmadığını, 3. Havalimanı’nın doğayla iç içe bir konumu olması sebebiyle yılın 120 günü kadar burada poyraz ve sis olacağını söyledi. Son günlerdeki pistlerdeki ve aprondaki çökmeler sebebiyle zor günler geçiren 3. Havalimanı için bazı tedbirlerin de yetersiz kalacağına dikkat çeken Babüroğlu, “İnşaatlardaki elverişsizliği gidermek belki mümkün olabilir ama rüzgarın yönünü ve seviyesini engellemek mümkün değildir” şeklinde konuştu.