3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, bir türlü düzeltilmeyen kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah bir kez daha eylem başlattı.

İstanbul'da yapımı devam eden ve iki pistiyle 29 Ekim'de ilk fazının açılması planlanan 3. Havalimanı'ndaki işçiler, çok zor ve kötü şartlar altında çalıştırılmaya devam ediliyor. Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Dün akşam saatlerinde de servis yolunda bir kazanın yaşandığı ve işçilerin bunun üzerine eylem kararı aldığı bildiriliyor.

Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi. İşçiler eylem sırasında "İşçiyiz haklıyız söke söke alırız", "Yönetim istifa" sloganı attı.

İNŞAAT-İŞ: YÖNETİM BİNASININ CAMLARI KIRILDI

İnşaat-iş sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada, "3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir" denildi.

Eylemi görüntüleyen üyelerinin "Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini aktaran İnşaat-İş, "Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor" paylaşımında bulundu.

JANDARMA, KOĞUŞLARA GİRDİ

Öte yandan jandarma ekiplerinin şantiyeye geldiği ve işçilerin kaldığı koğuşlara girdiği de ulaşan bilgiler arasında.

SIK SIK İŞ CİNAYETLERİYLE GÜNDEME GELİYOR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirilmesi planlanan havalimanı, uzun süredir kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle gündeme geliyor.

l