YUSUF ZENGİN

3.Havalimanı etrafında yer alan ve uçuş emniyetini tehdit eden rüzgar türbinleri hala kaldırılmadı. İGA yetkilileri ise henüz açılmayacak 3. pisti tehdit eden rüzgar türbinlerinin, 2019 başında kaldırılmaya başlanacağını söyledi.

İstanbul’da yapımı hızla devam eden 29 Ekim’de 2 pistiyle 1. Faz’ının açılması planlanan 3. Havalimanı çevresindeki rüzgar türbinlerinin (Rüzgardaki kinetik enerjiyi mekanik enerjiye çeviren devasa makinalar) 2019’da kaldırılacak olması, gözlerin uçak iniş kalkışları nedeniyle uçuş emniyetine çevirdi. 3. Havalimanı, ağaç katliamı ve ekolojik tahribat iddialarının ardından yıllar önce rüzgar enerjisi engeliyle karşılaşmıştı. Tayakadın Köyü’ne yapılması 2012’den beri gündemde olan rüzgar türbinlerinin, havalimanına inip kalkacak uçakların rotasında olduğu anlaşılmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ağaçlık alanlarıyla bilinen Tayakadın’daki santral alanının taşınmasını isteyince, işadamı Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fina Enerji yeni bir santral sahasına aramaya başlamıştı.

SÖKÜM İŞLEMİ 2019 BAŞINDA!

3. Havalimanı işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu ise rüzgar türbinlerinin İGA ortakları tarafından satın alındığını açıkladı.Rüzgar türbinlerinin söküm işlemini 2019’un başında yapılacağına dikkat çeken Samsunlu, “Bu türbinler, özellikle inşa edilecek üçüncü pist doğrultusunda yer alıyor. Bu yüzden Rüzgar Enerjisi Santralleri, başka bir noktaya konularak hizmet verecek. Bu konuda rüzgar türbinleri sahipleri ile anlaşma sağlandı” dedi.