Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Kasım ayının ilk haftasında İzmir Çiğli’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek yerli ve milli eğitim uçağı ilk Hürkuş-B uçağı ile uçtu.

Test Pilotu Murat Özpala ile havalanan Kotil’in, akrobasi de yaptığı bu özel uçuşun kaydı da paylaşıldı. Kotil’in pilot üniformalarını giyerek uçuşa hazırlandığı görüntülerde, motor çalıştıran Hürkuş B’nin hangardan çıkışı ve pistte ilerleyişi görülüyor. Başarılı bir uçuş gerçekleştiren Kotil, uçuş sonrası ekiple de hatıra fotoğrafı çektiriyor.

TESLİMAT GELECEK YIL TAMAMLANACAK

Türk Hava Kuvvetleri için toplam 15 Hürkuş-B uçağı imal edilecek. Kasım ayında Çiğli’de 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na götürülecek uçak burada görev yapacağı 122. Filo’nun öğretmen pilotları tarafından uçurulacak. Bu operasyana havacılıkta Harekat Test Değerlendirme Uçuşları deniliyor. TUSAŞ Hürkuş-B teslimatlarını önümüzdeki yıl içinde tamamlamayı hedefliyor.