Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Meydana gelebilecek uçak kazalarının etkilerinin asgariye indirilmesi ve operasyonel faaliyetlerin test edilmesi amacıyla havalimanları ve denizde düzenlenen tatbikatlar gerçeği aratmıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü bünyesindeki Acil Durum Planı kapsamında Ağrı Ahmed-i Hani, Şanlıurfa GAP ve Çanakkale Havalimanları’nda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla düzenlenen tatbikatlarda, ARFF (itfaiye) ekiplerinin yüksek performansı dikkat çekti.

ÇANAKKALE BOĞAZI’NDA UÇAK KAZASI TATBİKATI!

Çanakkale Havalimanı koordinesinde Kepez Limanı açıklarında uçak kazası tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği, bir uçağın denize düşmesi üzerine deniz üzerinde arama ve kurtarma faaliyetleri gerçekleştirildi.

Ağrı ve GAP’ta YANGIN TATBİKATI!

Ağrı Ahmed-i Hani ve Şanlıurfa GAP Havalimanımızda ise yangın ve kurtarma tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği bir uçağın iniş sırasında kaza kırım geçirmesi canlandırılan tatbikatta gerekli müdahaleler hızlı bir şekilde yapıldı. Şanlıurfa Havalimanımızda gerçekleştirilen tatbikatta, havalimanımızın kendi imkanlarıyla hazırladığı maket simülasyon uçak kullanıldı.

ARFF MEMURU NEDİR?

 ARFF isminin açılımı Aircra Rescue and Fire Fighng olup anlamı ‘Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele’dir. Bu işi yapan kişilere de ARFF Memuru ismi verilmektedir. ARFF memurları, Uluslararası Sivil HavacılıkTeşkilatı (ICAO) standartlarına göre eğim alırlar. Havadaki ve yerdeki uçaklarda meydana gelebilecek kaza-kırım ve acil durumlara müdahale etmekle görevlidirler.