Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Filosu'na hibe edilen B 747-8 tipi VIP uçakta, ameliyat yapılabilecek tam donanımlı adeta küçük bir hastane odası da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçağın satın alındığı iddiaları ile ilgili olarak “Katar bu uçağı satıyordu, hatta rakam bildiğim kadarıyla 500 civarındaydı. O esnada biz de ilgilendik. Katar Emiri, bundan haberdar olunca uçağı Türkiye’ye hibe etti; ‘Ben Türkiye’den para almam; bunu Türkiye’ye hediye ediyorum, hibe ediyorum’ dedi. O uçak benim şahsımın değil, Türkiye Cumhuriyeti Devletinindir” diye konuşmuştu

.

Söz konusu uçakla ilgili yeni bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Uçakta Cumhurbaşkanının rahatsızlanması durumunda müdahale edilebilecek bir operasyon odasının da bulunduğu öğrenildi.

Çeşitli tıbbi cihazların bulunduğu söz konusu oda ise bu uçağı Cumhurbaşkanlığı filosunda bulunan uçaklardan ayırıyor. Diğer uçaklarda, olası sağlık sorunlarına müdahale için doktor, diyetisyen, aşçı ve çeşitli konularda uzman teknisyenler yer alıyordu. Fakat bu denli bir 'operasyon odası' bulunmuyordu.