Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul etkinlikleri kapsamında yapılan Roket Yarışması’nın gelecek yıl gerçekleştirilecek organizasyonuna katılım için başvurular başladı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST 2019’un hazırlıklarının hızla devam ettiğine dikkat çekerek, Festival kapsamında düzenlenecek Roket Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Yarışmanın uluslararası katılımcılara da açık olacağını dile getiren Bayraktar, başvuruların https://www.teknofestistanbul.org/tr/2019-teknoloji-yarismalari adresinden yapılabileceğini kaydetti.

YARIŞMA AKSARAY’DA DÜZENLENMİŞTİ!

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında ROKETSAN tarafından Aksaray’da düzenlenen, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 28 takımın geliştirdikleri roketlerle mücadele ettiği yarışma düzenlenmişti. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği TEKNOFEST kapsamında, ROKETSAN desteğiyle Tuz Gölü çevresindeki Hisar Atış Merkezi’nde roket atış yarışması gerçekleştirildi.

Öğrencilerin, uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak, kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla yapılan Roket atış yarışması, alçak ve yüksek irtifa olmak üzere iki farklı kategoride düzenlendi. Yarışmanın ilk üç gününde, lise ve üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen roketlerin büyük çoğunluğunun başarılı olması ve görevi yerine getirmesiyle Türkiye’de bir ilke imza atılmış oldu. TEKNOFEST Roket Yarışması ile Türkiye, tüm dünyada ABD’den sonra başarılı bir şekilde roket yarışması düzenleyebilen ikinci ülke oldu.

DERECEYE GİRENLERE PARA ÖDÜLÜ!

Yarışma sürecinde takımların teknik çalışmaları, dizayn ve algoritmaları içeren raporları akademisyenler ve ROKETSAN uzmanlarından oluşan Danışma Kurulu tarafından değerlendirildi. Lise ve üniversite öğrencilerince hazırlanan roketler, Tuz Gölü bölgesindeki arazide gökyüzüne fırlatıldı. Takımlar yarışma komitesinden fırlatma onayı almış roketlerini sorunsuz bir şekilde ateşleyip rampadan çıkmasını sağlayarak atış yaptı.

Yarışlar sonunda iki kategoride dereceye giren takımların birincilerine 40 bin Türk lirası, ikincilere 30 bin Türk lirası, üçüncülere ise 20 bin Türk lirası para ödülü verildi.