Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), Türkish Cargo’nun 3. Havalimanı’ndaki operasyonlarıyla 2023’te dünyanın ilk 5 hava kargo markasından biri olmayı amaçlıyor.

THY, hava kargo markası Turkish Cargo’nun 3. Havalimanı’ndaki altyapısı ile ilgili bir tanıtım videosu hazırladı. Videoda, Turkish Cargo’nun 3. Havalimanı’nda inşa edilecek son teknolojiye sahip binası ile sunacağı hizmetler anlatıldı.

Hazırlanan tanıtım videosunda şu ifadelere yer verildi:

Taşımacılıkta uzman Türkish Kargo, bu kez kendini yeni terminaline taşıyor. Bu süreç için detaylı bir plan hazırlandı. 25 bin metrekare uydu tesisle İstanbul 3. Havalimanı’ndaki faaliyetler başlayacak. Mega Hub tamamlanana kadar operasyonun sürekliliği için her iki havalimanında da hizmet verilmeye devam edilecek. Geçiş sürecindeki kara bağlantısı ve sertifikalı firmalarla gerçekleştirilecek.

Özel kargo transferinde kargonun muhteviyatına uygun ısı kontrollü özel araçlar kullanılacak. Tehlikeli madde taşımaları sertifikalı ve özel ADR eğitimi almış şoförlerle gerçekleştirilecek.

Kargonun kabulü ve müşteriye teslim işlemleri için gerekli altyapı her iki havalimanında da bulundurulacak.

Taşınacak kargoların varış limanında tekrar güvenlik işlemine tabi olmaması için uydu tesise ACC3 sertifikası temin edilecek.

Geçiş sürecinin ardından Turkish Kargo’nun yeni mega Hub’ı 165 bin metrekare kullanım alanı ile müşterilerine daha da iyi hizmet vermek için faaliyete başlamış olacak.

Turkish Cargo 1. Faz inşaatın bitmesi ile yılda 2 milyon ton 2. Faz inşaatın tamamlanmasıyla yılda 4 milyon ton kapasiteli terminale sahip olacak. Kurulacak sistemlerle yapay zekanın operasyonel süreci entegre olduğu ilk milli hava kargo terminali kurulmuş olacak.

İlaç ve bozulabilir kargolar için -20 ile +25 arasında değişen ısı kontrollü 6600 metrekarelik depolama alanı, ekspres kargolarda tüm süreçlerde işlem önceliği ve 2000 metrekare özel operasyon alanı, canlı hayvan gönderileri için 500 metrekare ses izalasyonlu ayarlanabilir ısı ve nem depolama alanı, e ticaret ve posta göderileri için 5000 metrekare operasyon alanı, değerli kargo gönderileri için yüksek güvenlikli 1000 metrekare depolama alanı ile Turkish Kargo müşterilerine çok daha iyi hizmet verecek.

Turkish Cargo, bu terminal sayesinde 2023’te dünyanın ilk 5 hava kargo markasından biri olma hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.