Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

Açılış töreni sunuculuğunu Burcu Esmersoy ve Oktay Kaynarca oldu. İstanbul Yeni Havalimanı geçmişini anlatan bir slaytın ardından Saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı okundu.

Eski Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Binali Yıldırım, Endonezya’daki düşen uçakla ilgili başsağlığı diledi, ‘İki mutluluğu bir arada yaşadığımız için yüce rabbime hamdediyorum. Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünü böylesine görkemli bir eserle taçlandırmanın onurunu yaşıyoruz. Bu büyük eserin gerçekleşmesinde liderlik eden Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Yeni Havalimanı'nın ismi 'İSTANBUL'
Toplam 8000 kişinin davetli olduğu İstanbul Yeni Havalimanı açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün burada sizlerle iki büyük mutluluğu bir arada yaşıyoruz, dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan havalimanı açılışını yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla yapıyoruz. Bunun yanında cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yıldönümü gururunu da bugün hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümü kutlu olsun’ dedi. Konuşmasına ‘öncelikle bu güzel günümüzü bizlerle paylaşan Arnavutluk Başbakanı, Kırgızistan Başbakanı, Kosova Başbakanı,  KKTC Başbakanı, Makedonya Başbakanı,  Moldova Başbakanı, Pakistan Başbakanı, Sırbistan Başbakanı, Suudan Başbakanı, Bosna Herkes Başbakanı, Bulgaristan Başbakanı, Azerbaycan Meclis Başkanı’na teşekkür ediyorum. Paha biçilmez bir şehre yaptığımız bu büyük havalimanına İstanbul ismini verdik' dedi.
Atatürk Havalimanı ismiyle devam edecek
Atatürk Havalimanımız burası tam kapasite hizmete girdiğinde ticari seferleri taşımak kaydıyla Atatürk Havalimanı olarak devam edecektir. Bu faaliyetler dışındaki alanları ise daha önce söz verdiğimiz gibi millet bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Şuan ki kapalı alanları da fuar alanı haline getirilecek, burası ise İstanbul havalimanı olarak isimlendirilecektir’ dedi.
Ardından okunan duaların ardından İstanbul Havalimanı açılışı gerçekleştirildi.