Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı’ndan ilk yurtiçi tarifeli uçuşun ardından ilk yurtdışı tarifeli sefer de gerçekleşti. Türk Hava Yolları (THY) tarafından düzenlenen ilk yurtiçi seyahat Ankara’ya, ilk yurtdışı uçuş da Ercan’a (KKTC) yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı, ilk yurtiçi ve yurtdışı uçuşlara ev sahipliği yaptı. Yılsonuna kadar sadece THY’nin sefer düzenleyeceği İstanbul Havalimanı, bugün de tarihi günlerinden birini yaşadı. Havalimanı’ndan ilk tarifeli uçuş saat 11.10’da Ankara’ya gerçekleşti. THY’nin Boeing 777-300ER tipi uçağı, 349 yolcusu ile Ankara Esenboğa Havalimanı’na hareket etti.

THY’nin TK 978 sefer sayılı uçağı ise İstanbul Havalimanı’ndan ilk tarifeli yurt dışı seferi gerçekleştirmek üzere Kıbrıs’a hareket etti. Bu tarihi uçuş da, saat 17.40’da KKTC’deki Ercan Uluslararası Havalimanı’na Boeing 737 tipi uçakla yapıldı.