YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş ve Özçelik İş sendikası arasındaki 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen imza törenine THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman ve Öz Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci katıldı. İmza töreninde 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalayan taraflar, ‘hayırlı olsun’ dedi.

Mayıs ayında başlayan TİS görüşmelerinde uzun süre sonuç alınamamış ancak 30 Ekim’deki son toplantıda THY Teknik ve Özçelik İş sendikası anlaşmaya varmıştı. Anlaşmaya göre ilk altı ay için zam oranı yüzde 12,5, ikinci altı ay için (Ekim ayından itibaren) yüzde 9 ve Ocak ayında enflasyon farkı, üçüncü ve dördüncü altı ayda enflasyon farkı ve beşinci ayda ise enflasyona ek olarak yüzde bir, altıncı ayda enflasyon farkı olarak belirlenen yeni zam oranlarına ek olarak 5 bin TL’lik net imza parası ödeneceği de belirtildi.

Ayrıca A0 ve A1’e 150 TL, A ve ilerisine ise 100 TL seyyanen  ücret verilmesi karara bağlanırken sosyal yardım 615 TL’den 800 TL’ye çıkarıldı. Böylece 1 Ekim 2018 itibariyle toplam zam oranı yüzde 21,5 olarak ortaya çıkarken zam farklarının 8 Kasım’da maaşlara yansıtılacağı belirtildi.

Öte yandan teknik destek grubunun 10,0’a geçişinin önü açılırken uçak bakım atölyeleri çalışanlarının 10,3’e geçişlerinin de yapılması konusunda anlaşıldı. Kalibrasyon kapsam sorumlularına ise ilave yüzde 20 zam verileceği de öğrenildi.