Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı’nın yakıt sistemleri için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yapılan denetim tamamlandı. Testler sonrasında yakıt yoğunluğuna onay verildi.

İstanbul Havalimanı’ndaki yakıt sistemleri, IATA tarafından 29 Ekim’de gerçekleştirilen açılışı öncesi denetlenmişti. Denetimlere Türk Hava Yolları (THY), Alman havayolu şirketi Lufthansa, Onur Air ve SunExpress Havayolları’nın temsilcileri katıldı. Denetimlerde ise apronda park pozisyonundaki uçaklara yakıt  ikmalini simule eden testler yapıldı, uçak ikmal araçlarının özellikleri incelendi. Hatlar üzerinden ve uçak ikmal araçlarından, yakıt numuneleri de alındı. Yakıt sistemlerinin IATA standartlarına uygun şekilde devreye alınma kayıtları ve sistemler üzerinde birçok noktadan alınan yakıt numuneleri, denetçiler tarafından incelendi ve akredite laboratuarlar tarafından yapılan testler sonucunda yakıtın uygunluğuna onay verildi.

EN GÜVENLİ YAKIT İKMALİ YAPILACAK

İstanbul Havalimanı, 300 bin metreküp depolama kapasitesine sahip tank sahası, yaklaşık 105 kilometre boru hattı, 512 uçak ikmal noktası, 73 ikmal aracı ile dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemine sahip. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, dünyanın en gelişmiş havalimanlarında dahi bulunmayan sistemler ile havayollarının en güvenli ve kaliteli şekilde yakıt ikmali almalarını sağlayacaklarını söyledi.

Samsunlu, dünya çapında ‘ilk’lere ve ‘en’lere imza attıkları projeleri dünya ile paylaşmaya devam ettiklerini ifade ederek, bu en’lerden birinin de yakıt ikmal konusundaki yetkinliklerinin olduğunu kaydetti. Standart yakıt ikmal araçlarında bulunan filtreler ve ekipmanların; uçakları sudan, partikülden ve aşırı basınçtan koruduğunu anlatan Samsunlu, “İstanbul Havalimanı’nda bulunan ikmal araçları ise filtreleme ve basınç regülasyonu yapmasının yanı sıra, sensörler ile sürekli suyu partikülü ve basıncı kontrol ediyor. Filtrelemede problem olması durumunda da ikmali otomatik olarak durduruyor.” dedi.