YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı’nda yapımı hızla devam eden Devlet Konukevi, ilk kez görüntülendi. Devlet Konukevi’nin 3 Mart’taki taşınma tarihine yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılan İstanbul Havalimanı’ndaki Devlet Konukevi’nin yapımı devam ediyor. İlk kez görüntülenen Devlet Konukevi’ndeki yapım çalışmaları, yoğun yağışa ve olumsuz hava şartlarına rağmen aralıksız devam ediyor.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAKİ YENİLENDİ

Devlet Konukevi’nin İstanbul Havalimanı’nın açılışına yetiştirilemeyeceği anlaşılması üzerine Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl hummalı bir çalışma yapılmıştı. Atatürk Havalimanı’ndaki Devlet Konukevi, 3 ay süren bakım-onarım çalışmalarıyla yenilenerek yeni bir görünüme kavuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve konuk devlet başkanlarının kullandığı Atatürk Havalimanı’nda yer alan Devlet Konukevi’ndeki tadilata, bina çevresine koruyucu duvar örülmesiyle başlandı. Duvarların tamamlanmasının ardından ana girişin önündeki merdivenler atılmış ve kot yükseltilerek makam araçlarının binanın önüne kadar gelmesine olanak sağlanmıştı. Konukevi’nde, üst tavana ve binanın belli yerleri ile bahçeye Cumhurbaşkanlığı Forsu da konuldu.

BASIN TOPLANTI SALONU YENİLENDİ

Devlet Konukevi içinde de bazı yenilikler gerçekleştirildi. Basın toplantılarının yapıldığı salon tamamen yenilendi. Ses yalıtımı üst düzeye çıkartılan salonda, simültane tercüme kabinleri konuldu. Duvarlar özel bir kumaşla dekore edilirken, gazetecilerin geçişi için ana girişten ayrı bir kapı oluşturuldu.