YUSUF ZENGİN

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Maliye Bakanlığı Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Veznesi önünde oluşan metrelerce kuyruk, yolcuların büyük tepkisine neden oldu.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı’nda yer alan Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Veznesi, bir görevlinin bulunması nedeniyle ihtiyaca cevap veremedi. Bu yüzden uçağını kaçırma tehlikesiyle karşılaşan yolcular, Vezne önünde oluşan metrelerce uzunluktaki kuyruğu görünce çileden çıktı.

Olaya tepki gösteren bir yolcu ise vezne önündeki kuyruğu cep telefonu ile çekerek sosyal medyadan paylaştı. Görüntülerdeki kuyruğa ise çok sayıda eleştiri yapıldı.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI NEDİR?

Yurtdışı Çıkış Harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkarken ödenmesi gereken bir çeşit vergi. Yurtdışı Çıkış Pulu olarak da bilinen bu vergi, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile zorunlu hale getirildi.

2013’ten bu yana, yurtdışı çıkış harcı yeşil pasaport veya diğer tüm pasaportlar dahil ödenmek zorunda. Bundan habersiz olan birçok vatandaş uzun kuyrukta bekleyerek önüne geldiği çıkış bankosundaki polis tarafından geri çevrilip çıkış pulu alması için geri yönlendiriliyor. Bu bazen uçağı kaçırmaya bile sebep olabiliyor. Yurtdışı çıkış harcı için pasaport gerekli değil. Havalimanındaki harç pulu gişelerinden satın alınıyor. Atatürk havalimanı gidiş katında iki yerde harç pulu satılıyor.