YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'nda uçakların otomatik parklama yapmalarını sağlayan sistemlerdeki arıza bir türlü giderilemiyor. Bu yüzden uçaklar körüğe yanaştırılamayınca da, yolcular otobüslerle Terminale taşınarak büyük mağduriyet yaşatılıyor.

Bir süre önce İstanbul Havalimanı yönetiminden tüm havayolu ve yer hizmetlerine gönderilen yazı ile havalimanındaki otomatik parklama sistemlerine ilişkin uyarıda bulunulmuştu. Otomatik parklama sistemi DGS'nin (Docking Guidance System) sadece G pozisyonunda 20 körükte faal olduğunun hatırlatıldığı uyarıda, bunlardan 5'inin de sürekli arızalandığı konusunda hatırlatma yapıldı.

SINIFTA KALDI

Yolcuların konforunu sağlamakla görevli İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Yönetimi, birçok konuda olduğu gibi yolcuların uçakla Terminal arasındaki geçişi sağlayan köprü ile ilgili sorunu da bir türlü çözemedi. Köprü sistemindeki arıza giderilemediği için yolcuların kolayca uçağa veya Terminale geçiş yapabilmeleri için otobüslerle taşınmak zorunda kalınıyor. Bu da ayrı bir mağduriyet oluşturuyor.

YAZI GÖNDERDİ

Sistemin arızalandıgı bazı korüklerde ise uçağa yanaştırma işlemi personel tarafından manuel şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. İGA Yönetimi, yer hizmetleri operasyonlarını ciddi şekilde aksamaya uğratacak arızaların olumsuzluğa neden olmaması için havalimanını kullanan havayolu ve yer hizmetleri şirketlerini uyaran bir yazı gönderdi.

Yazıda, “Otomatik parklama sisteminin çalışmadığı alanlarda personelimiz marshaling (görevli tarafından) yaparak uçakların yanaşmasını sağlayacaktır. Mürettebatlarımız pozisyona girerken marshaling personelini takip etmelilerdir” şeklinde bilgi notu geçti.

DOCKİNG GUIDANCE SİSTEMİ NEDİR?

DGS, havalimanlarında uçağın yolcu köprüsüne daha önceden belirlenen hat boyunca ilerleyerek belirlenen noktada durmasını, böylece köprünün kolayca uçağa kenetlenmesini sağlayan ve bu kenetlenmeyle ilgili bilgileri aktaran elektronik sistemdir.