YUSUF ZENGİN

İstanbul Hava Sahası'nda etkili olan elektrik yüklü kümülonimbus (CB) bulutları ve ters rüzgar nedeniyle, İstanbul Havalimanı'na iniş yapamayan uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı.

 İstanbul havalimanı inşaatı kum fırtınası,yağmur video 16 Şubat 2018 Cuma günü çalışan tarafından çekildi.

CB (kümülonimbus) olarak adlandırılan ve kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar hava trafiğinde aksaklıklara neden oldu. CB bulutlarına yakalanmak istemeyen pilotlar, belli bir süre İstanbul Havalimanı'na iniş için alçalma yapamadı. Uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. Yakıt kritiğine giren bazı uçaklar ise başta Çorlu Havalimanı olmak üzere çevre havalimanlarına yönlendirildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı'ndan yapılacak seferlerde kısa süreli gecikmeler yaşandı.

Uçakların İstanbul Havalimanı'na inişini engelleyen en büyük nedenin ise ters rüzgarlar olduğu kaydedildi.

RAPOR DİKKATE ALINMADI!

Bu olay aslında 2014’te daha havalimanı inşaat halindeyken gündeme gelmişti. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu o dönemde hazırladığı raporda olumsuz hava koşullarının uçakların iniş-kalkışlarını etkileyeceğine dikkat çekilmişti.

Söz konusu raporda, “Proje alanı ise doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgârlara açıktır. Uçuş için uçağın gelen rüzgarı önden alması gerekir, yandan ya da arkadan alması tehlikelidir. Ayrıca Türk Hava Kurumu Tetkik Birimi’nin, Karadeniz tarafından gelen rüzgârlar nedeniyle projeye onay veremediği bilinmektedir” ifadeleri yer almıştı

.