YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'na seyahat eden yolcular, hem çok şaşırıyor hem de büyük çile çekiyor.

İstanbul Havalimanı'na seyahat edenler, uçaktan gördükleri manzara karşısında çok şaşırıyor. Hâlâ her alanda inşaat çalışmalarının devam ettiğini gözlemleyen yolcular, Terminale girince de çekilen çileye tepki gösteriyor.

İşte sosyal medyada yayınlanan İstanbul Havalimanı seyahatinde bir yolcunun yaşadıkları:

İstanbul Havalimanı’ndan ilk uçuşumu yaptım. Görüntülerini izlediğiniz paralel iniş ve kalkışların bundan sonra bolca yaşanacağı ve havacılık tutkunları tarafından görüntüleneceğini tahmin ediyorum. Madem kimi uçuşlarda (benim yaptığım Entebbe uçuşu gibi) kullanmama şansımız yok, o zaman terminalle ilgili birkaç izlenimimi paylaşmak isterim. Öncelikle genel inşaat hali devam ediyor tüm havalimanında. Giriş yolları boyunca süren çalışmalar, apron alanı içerisinde devam eden onlarca yapı inşaatı, uçak taksi yaparken geçtiğiniz alanların orta yerindeki boşluklarda inşaatlarda kullanılan el arabalarından tutun da küreklere, harç artıklarına kadar her şey halen duruyor. Çevre düzenlemelerine sıra gelmemiş belli. Ama netice olarak İstanbul’a ilk kez inen bir yolcunun uçak penceresinden gördüğü manzara bu inşaat artıkları ve çalışmaları oluyor.

Gidiş katından başlayarak terminal binasının büyüklüğü karşısında etkilenmemek imkansız. Her şey çok ama gerçekten çok büyük. Mağazalar, havayollarının özel yolcu salonları, yeme içme için kurulan restoranlar ve kafeler de büyük olmalarına rağmen terminalin büyüklüğü karşısında onlar bile ufak kalıyorlar. Bu kadar büyük bir terminal olmasının görselliği iyi ama yolcu açısından bir yerden bir yere ulaşmada ve kimi iç operasyonların süreleri açısından sorun çıkacağı kesin. Kapıların konumuna göre içeride yürüyüşünüz hem çok yorucu hem de çok uzun olabiliyor. Bizim kapımız giriş yaptığımız yere epey uzaktaydı ve 20 dakikaya yakın yürüdük. Özellikle yaşlılar ve çocuklu aileler için sıkıntı olabilir.

Vaktinde ve sorunsuz gerçekleştirilen uçağa biniş işlemleri sonrasında kapı kapatan uçağımızın kapıya yakın olan pist in baş kısmına gelmesi için yaptığı taksi süresi 13 dakika oldu.

Dönüşte ise teker koymamızın ardından kapıya yanaşmamız tam olarak 25 dakika sürdü. İç hatlara yanaşan uçağımızdan otobüsle çıkış kapısına gidişimiz 5 dakika, indikten sonra pasaport alalına ulaşmamız ise 4 dakika kadar sürdü. Giriş kapılarının olduğu yerlere yakın hazırlanan ayrı ayrı pasaport bankoları var. Her birinde yaklaşık 10 banko bulunuyor. Birkaç uçak aynı kapılara geldiğinde ister istemez bir yığılma oluyor....