YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları'nın (THY), ABD'li uçak imalatçısı Boeing'e sipariş verdiği '787 Dreamliner' uçağı, test uçuşu öncesi görüntülendi. 25'i kesin 5'i opsiyonlu 30 B 787 tipi uçaklardan ilki ise bu ay sonunda THY'ye teslim edilecek.

THY'nin, sipariş verdiği Rüya Uçak Dreamliner'lardan 6'sına kavuşmasına sayılı günler kaldı. İmalat bandından çıkan uçaklardan ilki bu ay sonunda, 3'ü Temmuz'da, diğer 2'si ise Agustos'ta filoya dahil olacak. Filodaki ilk 787 Dreamliner'ın kuyruk tescili ise 'TC-LLA' olarak belirlendi.

NEREYE UÇACAKLAR!

787- Dreamliner tipi uçakların, yeni açılacak Bali, Mexico City ile Atlanta, Bogota-Panama City gibi THY'nin uzun menzilli hatlarında yapılacak seferlerde uçması planlanıyor. Ancak 787-Dreamliner uçakları geldikten sonra uçuş ekiplerinin eğitimleri için bir süre iç hatlarda uçacak. THY, bu hattı Antalya olarak belirledi.

Temmuzun ilk haftasından itibaren Dreamliner'lar İstanbul Havalimanı-Antalya arasında karşılıklı sefer yapacak. Böylelikle Boeing’den gelecek öğretmen pilotlarla THY uçuş ekiplerinin eğitimleri de tamamlanmış olacak.