YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları'nın (THY) TC-LLA tescilli ilk Boeing 787-9 Dreamliner uçağı gökyüzüyle buluşurken, TC-LLB tescilli diğer aynı tip uçağı ise test uçuşuna hazırlanıyor.

THY, ABD'li Boeing firmasından 25'i kesin, 5'i opsiyon olmak üzere 30 Boeing 787-9 tipi yolcu uçağını filosuna katacak. Bu uçaklardan ilki önceki gün gökyüzüyle buluşmuştu. Diğer uçak ise ABD'de Seattle'daki Boeing'in Everett Tesisleri'nde görüntülendi. İkinci uçak da kısa süre sonra test uçuslarına başlayacak. Diğer sipariş edilen Dreamliner'lar da, belirli aralıklarla kısa süre sonra test uçuşuna başlayacak.

BU AY SONUNDA TESLİM EDİLECEK

Kompozit malzemeleri gövde ve kanadı da içeren ana yapısının yüzde 50’sini oluşturan 'rüya uçak' olarak adlandırılan Boeing 787-9 tipi uçakların ilki bu ay sonu THY filosuna katılacak. Dreamlinar'ların 3'ü Temmuz, kalan 2'si ise Ağustos aylarında filoya katılacak.

GÖKYÜZÜYLE BULUŞTU

THY'nin ilk teslim alacağı Boeing 787-9 uçağı da, ABD'deki Boeing tesislerinde ilk test uçuşunu yaparak gökyüzü ile buluştu. TC-LLA kuyruk tescili alan uçak, Boeing'in Everett tesislerinden test uçuşu için havalanarak Everett(PAE)-Moses Lake(MWE) uçuşu yaptı.

DAHA AZ YAKIT DAHA ÇOK KARGO

Uçağın uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre ve yüksekliği 17 metre. Uçağın menzili ise 14 bin 140 kilometre. Boeing 787'lerin günümüzün aynı büyüklükteki uçaklardan yüzde 20 daha az yakıt tükettiği, diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ile yüzde 45 arasındaki oranda daha çok kargo taşıyabildiği belirtiliyor.

İLK UÇUŞ ANTALYA'YA

THY'nin ilk Boeing 787-9 uçakları teslim alındıktan sonra kısa süre iç hatlarda uçacak. Daha sonra ise Bali, Bogota-Panama, Washington ve Atlanta hatlarına da tahsis edilecek. THY'nin ilk 'rüya uçağı'nın da Türkiye'de hangi kente ve ne zaman uçağı da belli oldu.

THY'nin ilk Boeing 787-9 tipi uçağı, 8 Temmuz günü saat 08.35'de TK2410 sefer numarası ile İstanbul Havalimanı'ndan Antalya'ya uçacak. 1 saat 30 dakika sürecek uçuşun programına Boeing 787-9 tipi uçağın girdiğini öğrenen yolcular ise ilk tarifeli uçuşta yer almak için sefere ilgi gösterdiği öğrenildi. Uçuş programına göre THY'nin Boeing 787-9 tipi uçaklarının ilk dış hat uçuşları 17 Temmuz'da İstanbul'dan Denpasa'ya (Bali), 8 Ağustos'ta İstanbul'dan Washington'a, 10 Eylül'de İstanbul'dan Bogota-Panama City'ye ve 11 Eylül'de de İstanbul'dan Atlanta'ya olacak.