YUSUF ZENGİN

İnsansız hava araçları konusunda çok önemli bir tecrübe elde eden ve önemli mesafe kateden Türkiye, dünyanın yeni gözdesi sürü drone’ları da ilk kullanan ülkelerden olacak.

STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik Ticaret A.Ş., otonom drone’ları ile önemli bir adım atmak üzere.

TSK ve SSM birlikteliği ile 1991 yılında kurulan şirket, geçen yıl IDEF’te tanıttığı kamikaze drone’larını ve gözlem drone’unu bir sene sonra güçlendirilmiş, yeni mühimmatlar ile vurucu gücü artırılmış ve sürü drone mantığına kaydırılmış hamleleri ile sergiliyor.

Togan

Togan isimli güncel otonom gözlem drone’u 40dk süreyle havada kalabiliyor ve gözlem altına aldığı bölgelerde 30x optik yakınlaştırma yaparak üsse havadan bilgi sağlıyor. Sessiz oluşu ve bir dakikadan daha kısa sürede operasyona hazır hale gelmesi ile fark yaratan Togan, kalkış ve iniş için herhangi bir aparata veya alana ihtiyaç duymuyor.

SÜRÜ DRONE SİSTEMLERİ

STM’nin üzerinde hassasiyet gösterdiği kamikaze drone, keşif ve gözetleme yeteneklerinin yanı sıra özellikle sürü drone yapısına uygun olacak şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. 15 dakika havada kalabilen ve verilen hedefe kamikaze saldırı düzenleyen drone’lar, bir önceki nesline göre daha kuvvetli mühimmatlar ile donatılmış ve vurucu gücü artırılmış.

Tekli lançerden fırlatılabilmenin yanı sıra çoklu lançerlerden eş zamanlı olarak fırlatılıp hedeflere sürü saldırı düzenleyebilecek yetenekler kazandırılan Alpagu Blok 2, son zamanlarda çok konuşulan; hava savunma sistemlerini sayıca fazla, birbirinden bağımsız hareket eden otonom drone’lar ile eş hedefli operasyonlar düzenleyerek etkisiz hale getirebilme odağında geliştiriliyor. STM, geliştirdiği altılı lançer ile Alpagu testlerinde tekli ve çoklu kullanım senaryolarını deniyor.