İstanbul Havalimanı'nda ,hani 147 körük çalışacaktı,hani apronda araç olmayacaktı , hani apronda yolcu olmayacaktı, hani her uçak körükte olacaktı,hani 6 pist olacak rötar olmayacaktı,hani uçak bakım hangarları olacaktı,hani kargo uçuşları olacaktı,hani metro ve her türlü ulaşım olacaktı,hepsi 2028 yılında belki olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı’nın (AHL) sözleşme süresinden yaklaşık 1.5 yıl önce ticari uçuşlara kapatılmasının kamu zararı oluşturmayacağını bildirdi.

Milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Turhan, TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği’ne ödenecek olası kar kayıplarının tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “İstanbul Havalimanı’nın işletmeye açılış tarihinden itibaren DHMİ Genel Müdürlüğü’ne kira ödemesinin de başlayacak olması nedeniyle TAV’a ödenecek tazminattan dolayı devletin herhangi bir zararı söz konusu olmayacaktır” vurgusunu yaptı.

Bildirim yapıldı

Turhan, milletvekillerinin AHL’nin ihale süresi dolmadan kapatılması sonucu ortaya ne kadar bir kamu zararı çıkacağı, 4 bin 500 çalışanın işten çıkarılacağı ve bunlara ödenecek tazminatlara ilişkin soru önergelerine yanıt verdi.

Turhan yanıtında, AHL ticari yolcu terminallerini işleten ve 2021 Ocak ayına kadar DHMİ Genel Müdürlüğü ile sözleşmesi bulunan TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği’ne, İstanbul Havalimanı ihalesine teklif verme tarihi olan 3 Mayıs 2013 tarihinden önce resmi yazı gönderildiğini kaydetti.

Turhan bu yazı ile TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği’nin aynı zamanda yüzde 46 hissesinin yabancı ortağa ait olması da dikkate alınarak, idareden kaynaklanan yeni durumun, yeni havalimanının hizmete girmesi ile çakışması halinde, şirketin olası kar kayıplarının ödeneceğinin” bildirildiğini açıkladı.

Tespit sürüyor

Turhan, “AHL’nin yolcu trafiğine kapanış tarihi itibarıyla olası kar kayıplarının tespiti çalışmalarının” devam ettiğini bildirdi. Taşınma planlanırken, AHL’de görev yapan DHMİ çalışanlarından bir kısmının İstanbul Havalimanı’nda görevlendirildiğini, diğer personelin ise istekleri doğrultusunda başka havalimanlarında görev alabilmesine imkan tanındığını kaydeden Turhan, “Yeterli sayıda personel de AHL’de görevlerine devam ediyor” dedi. Turhan, THY, Çelebi, Havaş gibi diğer kuruluşların personel azaltılmasından ziyade başta güvenlik olmak üzere ek personel ihtiyacı olduğunu vurguladı.