YUSUF ZENGİN

American Airlines ile Miami'ye seyahat eden Tisha Rowe isimli bir yolcu, kıyafetleri uygunsuz bulunarak üzerine battaniye örtülerek seyahat ettirildi. Şirket daha sonra yocudan özür diledi.

American Airlines'in 30 Haziran’da Jamaika’dan ABD’nin Miami kentine gerçekleştirilen uçuşunda ilginç bir olay yaşandı. Tisha Rowe adlı yolcudan, kıyafetinin uygunsuz olduğu gerekçesiyle “Üzerinize bir ceket alabilir misiniz?” denilip battaniye ile yolculuk ettirildiği için özür dilendi.

HOSTESLER UYARDI

37 yaşındaki Rowe, Jamaika’dan tatilden dönerken üzerinde bir şort ve straplez bluz olduğunu, uçaktaki kabin görevlilerinin (hostes) kendisinden ‘üstünü başını örtmesinin istendiğini’ söyledi.

Rowe, önce karşı çıktığını ancak sekiz yaşındaki oğlunun huzursuz olduğunu görünce üzerine battaniye aldığını anlattı. “Kabin görevlisi bana kıyafetimin uygunsuz olduğunu, açıkta olan yerleri kapatmam gerektiğini söyledi” diyen Rowe, battaniyeyle otururken kendisini aşağılanmış hissettiğini söyledi.

'ALAY EDİLDİM'

Vücut yapısıyla da alay edildiğini ve siyah olduğu için önyargıya maruz kaldığını söyleyen Rowe, “Siyah olduğumuz için sürekli denetim altında gibiyiz. Ben çok daha kısa şortlarla uçağa binen yolcular gördüm ve onlara tek bir kelime edilmedi” dedi.

ŞİRKET ÖZÜR DİLEDİ

Havayolu şirketinin sözcüsü, Rowe ve oğlundan özür dilediklerini ve bilet fiyatlarını iade ettiklerini açıklayarak, “Biz, Rowe ve oğluyla irtibata geçtik. Bilmesini isteriz ki şirketimiz ayrım gözetmeksizin herkese hizmet etmekten memnuniyet duyar” dedi.