YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'nda yoğun uçuş trafiğinin rahatlatılması amacıyla başlatılan paralel pistlerde, aynı anda uçak iniş-kalkışları bir yolcu tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

İstanbul Havalimanı'nda bir süre önce başlatılan uçakların paralel iniş-kalkışları sorunsuz şekilde devam ediyor. Yavuz Özdemir adlı bir yolcu, İstanbul Havalimanı'na seyahati sırasında bu tarihi anları cep telefonuyla çekti.

Uçağın inişe geçtiği sırada sol taraftaki piste süzülen diğer uçağı görüntüleyen Özdemir, başarılı inişe tanıklık etti. Özdemir daha sonra da, uçağın yolcuları indirdiği körüğe kadar geçen süreyi de kaydederek aprondaki hareketliliği yakın plana aldı.

UYGULAMA BAŞLADI!

İstanbul Havalimanı'nın Nisan'dan itibaren tam faal kullanıma geçmesi ile iki uçak aynı anda havalimanına iniş yapabiliyor. 6 Nisan'da TK 36 uçuş numaralı Washington-İstanbul seferini yapan uçak ile TK 8 uçuş kodlu Montreal-ıstanbul seferini yapan uçak, ilk kez aynı andan havalimanına iniş gerçekleştirmişti.

Yeni havalimanında uçaklar aynı anda iniş ve kalkış yapabiliyor. Istanbul Havalimanı, bu özelliği sayesinde hava trafiğindeki yoğunluğu büyük ölçüde gidermiş oluyor.